Answer:
The answer is d
Explanation:
PV=(AP-SP) x AQ
500u=(1-x) x 10,000
500u=10,000x
x=$0.05
SP=1-0.05
=$0.95
Hope this helps! have a great day!
Answer:
The correct answers are letters "B" and "D".
Explanation:
The global service system of Theo Chocolate provides a great opportunity for some of its staff to get a <em>deeper insight into how the company's different markets work</em>. Operations in different regions include coping with different cultures which also include talking about different people and consumer patterns. Thus, all this information can be collected by the employees who are sent for one year to work in those regions.
Furthermore, chances of <em>diversification chances may appear in spotting the opportunities</em> of Theo Chocolate in foreign markets. The organization must ensure that the members sent for the exchange experience are well trained to get the most out of the global service program.
Answer:
1. Which might be Tommy’s best argument to collect from Thacker?
A. An implied contract was formed.
2. Which is an example of a situation where intent to make an offer may be lacking?
D. All of the above.
3. Which is an example of a material (essential) term required to be included in an enforceable contract?
D. All of the above.
4. Which is not a way that an offer can be terminated by action of the parties?
B. Offeror performs acts inconsistent with the existence of the offer (e.g., transacts the same business with a different offeree).
Explanation:
The contract existing between Tommy and Thacker can be implied or express. The legally-binding obligation that derives from the actions, conduct, or circumstances of Tommy and Thacker creates an implied contract with the same legal force as an express contract. On the other hand, an express contract is voluntarily entered into and agreed on verbally or in writing by two or more parties.
Answer:
The correct answer is C
Explanation:
Break even Sales is computed as:
Contribution margin ratio = Fixed Cost / Break even Sales
where
Contribution margin ratio = 1 - Variable expense of 80%
= 20%
Fixed Cost is $840
30% = $840 / Break even Sales
Break even Sales = $840 / 20%
= $4,200
The actual sales is computed as:
Actual Sales = (Fixed Cost + Desired Profit) / Contribution margin ratio
= ($840 + $6,600) / 20%
= $7,440 / 0.2
= $37,200
The margin of safety is computed as:
Margin of Safety = Actual Sales - Break even sales
= $37,200 - $4,200
= $33,000