Answer:
Interest Receivable (Dr.) $250
Interest Revenue (Cr.) $250
Explanation:
Notions Co. has borrowed money from Lemming and will have to pay cost for it which is a source of fund (revenue) for Lemming. According to the Accrual concept of accounting, revenue should be recognized when earned and not when cash is received. At year end, the interest revenue of two months has been accrued, so it needs to be recognized in the Books of Lemming.
⇒ 18,750 * 8% = 1,500 p.a.
OR Interest Revenue for two months = (1,500/12) * 2 = $250.
Answer: 1. 12. 2. 1.090. 3. 0.08327
Explanation:
Here is the complete question:
friend and fellow student shares her employment experience over the last 12-week summer break. It took her one full week to find a job. She started on the first day of week two and was able to keep her job for the remaining eleven weeks. Use this information to answer the following three questions, assuming the unemployment rate is not changing:
1. Calculate the rate of job finding (f) for the summer, using an average rate per week. Enter this value in the box below. Note that if f is the rate of job finding, then the average spell of unemployment is (1/f).
The value of f is:
2. Calculate the rate of job separation (s), using an average rate per week. Enter this value into the box below. Note that if s is the rate of job separation, then the average length of employment is (1/s).
The value of s is:
3. Calculate the natural rate of unemployment (U) using the above results and enter this value in the box below.
The natural rate of unemployment (in percent) is
1. From the question, we can see that it was said that took her one full week to get a job over the last 12 week summer break. The unemployment rate will be 12.
The value of f is: 12
2. From the question, the average length of the employment is 11/12 weeks. The rate of job separation will be: s = 12weeks ÷ 11 weeks
s = 1.090
The value of s is: 1.090
3. The natural rate of unemployment will be:
U = s/(s+f)
= 1.090/(1.090 + 12)
= 1.090/13.090
= 0.08327
Answer:
the free cash flow for the current year is zero.
Explanation:
Net income = $400; Net operating profit after taxes (NOPAT) = $500; Total assets = $2,000; and Total operating capital = $1700
Net income = $800; Net operating profit after taxes (NOPAT) = $700; Total assets = $2,300; and Total operating capital = $2,100.
current year:
operating profit after taxes 700
Capital expenditures: 2,000 - 2,300 = (300)
working capital expeneses 1,700 - 2,100 = (400)
free cash flow: 0
As assets increase the company use cash to increase his assets
Also, the operating capital increase the comapny pa debts, extend his collection cycle or any other desition which, increases his cahs needs.
Therefore the free cash flow for the year is zero.
Answer: option D
Explanation: A Limited liability partnership is an ownership style which exhibits characteristics of both partnership and corporations. This was implemented for the benefit of business entities and for the ease of owners.
a. In a limited liability a limited partner will never be personally liable for the debts.
b. A general partner can be a limited partner as long as there are two legal partners.
c. A general partner cannot be a secured creditor as he will always have unlimited liability.
d. A Limited liability partnership is the form of partnership in which some or all of the partners have limited liability.