Answer and Explanation:
The company handles the credit accounts including methods of invoicing and collecting past-due accounts, is indicated by the collection policy as it includes the net days given to the customers
Now if the customer pays the cash within eight days after the sale, the amount of cash paid is
= $100,000 × 0.99
= $99,000
And, if payment is made after 15 days so no discount would be given as it is exceeded the prescribed time limit i.e 10 days. So in this case the $100,000 cash is paid
Now the days sales outstanding is
= 0.30 × 10 + 0.70 × 35
= 3 +24.5
= 27.50 days
Answer: (1) 700 pizzas
(2) Its revenue increases by $2600.
Explanation:
Given that,
price elasticity of demand for his pizza = -4
Percentage change in price = 10%
Initial Quantity,
= 500 Pizzas
Elasticity of demand = 
-4 = 
= -4 × 0.1
= 0.4
= 0.4
∴
= 700
Initial price,
= $20
Changed price,
= $18
Revenue at t = 0
= 500 × 20 =$10000
Revenue at t = 1
= 700 × 18 = $12600
Therefore, from the above calculations it was seen that his revenue increases by ($12600 - $10000)= $2600 and its sales increases to 700.
<span>It will increase their finished goods inventory and hopefully increase revenue.
When coleman managed to double its production process, a number of sales that he'll manage to do will be more likely to increase.
Which means that the amount of profit that he'll have will be most likely to increase.</span>
Answer:
the initial principal balance is $100,000, but it will gain 2% simple monthly interest during 16 months = $100,000 + ($100,000 x 2% x 16) = $132,000
the mortgage loan's principal = $132,000
APR = 12%
n = 30 years or 360 monthly payments
1) using a loan calculator we can determine that the monthly mortgage payment (only principal + interest) = $1,357.77
2) since they will make 360 monthly payments, they will pay in total = $1,357.77 x 360 = $488,796.71
in total they will pay $$356,796.71 in interest
Answer:
Option (b) is correct.
Explanation:
Given that,
Sales = 145,000 units
Desired ending inventory = 28,500 units
Beginning inventory = 21,750
Budgeted production in units for November:
= Sales + desired ending inventory - Beginning inventory
= 145,000 units + (190,000 × 15%) - 21,750
= 145,000 units + 28,500 - 21,750
= 151,750 units