Answer:
The maximum future dollar cost of meeting this obligation using the call option is $6,545,400
Explanation:
payable obligation = 750,000,000 YEN
premium payable on call option = 750,000,000*0.012
= $90,000
the interest rate is 6%
future value of call option premium = $90,000(1+0.06)
= $95,400
As the expected future spot price is 109 YEN per dollar which is higher than exercise price of $0.0086
Amount payable under call option = (750,000,000*$0.0086)+$95400
= $6,545,400
Therefore, The maximum future dollar cost of meeting this obligation using the call option is $6,545,400
The correct answer is the suspension stability system. This
is defined as a kind of detection by which it detects driving conditions by
means of lowering or raising the vehicle’s wheel that makes the ride more
leveled or more smoother.
Answer:
A. Debit: Bad Debt Expense 2,500
Credit: Allowance for Doubtful Accounts 2,500
250,000 x .01 = 2,500
B. Debit: Bad Debt Expense 2,750
Credit: Allowance for Doubtful Accounts 2,750
3,000 - 250 = 2,750
Complete Question:
Measures defined by management and used to internally evaluate the success of a firm's financial, business process, customer, and learning and growth are called
A. parameters.
B. the balanced scorecard method.
C. BPM.
D. KPIs.
E. benchmarks.
Answer:
D. KPIs.
Explanation:
Measures defined by management and used to internally evaluate the success of a firm's financial, business process, customer, and learning and growth are called KPIs.
KPIs is simply an acronym for key performance indicators.
Natalie wants to make a 25% profit on a $70000 sale. That would be:
(125 ÷ 100) × 70000 = $87500.
Natalie wants to make $87500. But the agent would charge a 6% for the sale, Natalie will add a 6% to the $87500, that would be:
(106 ÷ 100) * 87500 = $92750.
On this $92750, there's a closing cost of $1200,
Add $92750 + $1200 = $93950.
$93950 to the nearest hundred will be $94000.
Natalie should make the final sale price $94000 in order to make a profit of %25.