Answer:
a) $12,500 unfavorable
b) 0
Explanation:
variable factory overhead controllable variance = actual variable overhead expense - (standard variable overhead per unit x standard number of units)
actual variable overhead expense = $725,000
standard variable overhead per unit = $712,500 / 60,000 = $11.875
standard number of units = 60,000
variable factory overhead controllable variance = $725,000 - $712,500 = $12,500 unfavorable
Controllable factory overhead is not related to any changes in the actual volume or quantity produced.
Fixed factory overhead volume variance = actual fixed overhead - standard fixed overhead = $262,500 - $262,500 = 0
Fixed overhead was exactly the same as the standard or budgeted overhead.
With the current
exchange rate provided by the word bank, 1 US dollar would be the equivalent of
64.43 Indian Rupees or INR. By knowing this exchange rate, you can simply
divide the given amount which is 862,800 Indian Rupees by 64.43 INR. After dividing
the two amounts, you will probably have 13,391.28 as your answer. There are a
lot of ways in the digital age to convert currencies right now. However, when
you exchange your money in exchange centers,do not expect to have the same
amount you just calculated since you will be paying for a few taxes and service
fees.
Answer: <u><em>A college student starts a part-time tutoring business is not an example of a barrier to entry.</em></u>
This is not an example of barrier to entry since in this particular case others students can easily utilize the same opportunity and enter into this particular business. In this case there is no legal barriers so that others cannot enter or exit into this industry or business.
<u><em></em></u>
<u><em>Therefore the correct option is (d).</em></u>
Answer:
XX date. Acquisition of land in exchange for treasury stock.
Dr Land $1,550,000
Cr Treasury Stock $1,325,000
Cr Paid in Capital $225,000
Explanation:
Since the corporation uses the cost method, the transaction is recorded at purchase value regardless of current stock price.
treasury stock = 25,000 x $53 = $1,325,000
paid in capital = ($62 - $53) x 25,000 = $225,000
cost of the land = $1,325,000 + $225,000 = $1,550,000