Answer:
See below.
Explanation:
We can compute the profitability of this special order by accounting for the incremental costs,
Sales (9700 * 47.20) = $457,840
Incremental Variable costs = (18 + 7.30 + 4.50 + 6.90) = $36.7/unit
The incremental variable costs include the $6.9 for modifications and does not include 7.4 which is a part of non incremental fixed costs.
Profits from this special order are as follows,
Sales 457,840
Less:
Variable costs (36.7*9700) 355,990
Incremental Fixed costs 46,700
Profits from this special order 55,150
Since the order has positive contribution and as it yields profits, it should be accepted.
Hope that helps.
Answer:
Variable, $85; absorption, $105.
Explanation:
Variable costing $85
Absorption costing $105=(85+20)
Answer:
d.Yes, income will increase by $30,000
Explanation:
The net profit from this order = Revenue – all expense related = number of unit sold x (price per unit – cost per unit) =
6,000 boxes x (price $15 – Direct materials $6 - Direct labor $2 - Variable overhead $2 - Fixed overhead $3 but avoidable) = 6000 x (15-6-2-2-0) = $30,000
Answer:
1.60
Explanation:
($500,000 - $100,000)/250,000
Answer:
The price of the stock six years from now will be $56.94
Explanation:
To calculate the price of a stock that pays a dividend which grows at a constant rate forever, we use the constant growth model of DDM. The current price of stock using the constant growth model is calculated as follows,
P0 = D1 / r - g
As, we don't know the D1, that is dividend expected for the next year, we will calculate it first,
45 = D1 / (0.12 - 0.04)
45 * (0.12-0.04) = D1
45 * (0.08) = D1
3.6 = D1
We use the D1 to calculate the price today. Thus, we will use D7 to calculate the price six years from now.
D7 = D1 * (1+g)^6
P6 = 3.6 * (1+0.04)^6 / (0.12 - 0.04)
P6 = $56.939 rounded off to $56.94