The correct answer here would be
B.)<span>Since the new branch is adding expenses, Sam's gross profit margin will go down.
It states in the question Sam has the same amount of customers he did when he had a smaller business. This leads me to believe, for the time being, his profit will decrease after he pays the expenses of his new building wing and employees. </span>
Answer:
The list is follows:
a. Inflation has been abound 2.5% for some time. Village Realtors is considering measuring its land values in inflation-adjusted amounts - Stable-monetary-unit assumption
b. You get an especially good buy on a laptop, paying only $ 300$300 when it normally costs $ 800. What is your accounting value for this laptop? - Historical cost principle
c. Burger King, the restaurant chain, sold a store location to McDonald. How can Burger King determine the sale price of the store long dash—by a professional appraisal, Burger King's original cost, or the amount actually received from the sale? - Historical cost principle
d. General Motors wants to determine which division of the company long dash—Chevrolet or Cadillac long dash—is more profitable - Entity assumption
Answer:
The return on equity for 2017 is 21.46 %
Explanation:
Return on equity measures the return earned on the owners investment in the company.
<em>Return on equity = Net Income for the year / Total Shareholders Funds × 100</em>
= $822 / ( $2,980 + $850) × 100
= 21.4621 or 21.46 %
Note : That Retained earning is part of Owners Investment.
Conclusion :
The return on equity for 2017 is 21.46 %
medium level profession can be defined as some one who has moved past entry level but isn't nearing the end . whereas high level profession means a person has moved past entry level and also has reached the end.
Answer:
$78.0 million
Explanation:
Cost of repurchase = Number of shares*Share price/(1-1%)
Cost of repurchase = $3,352,720 * $23.02/(1-1%)
Cost of repurchase = $3,352,720 * $23.02/(1 - 0.01)
Cost of repurchase = $3,352,720 * $23.02/0.99
Cost of repurchase = $3,352,720 * $23.25
Cost of repurchase = $
77,950,740
Cost of repurchase = $78.0 million