Answer:
flexible budget amount for canoe sales revenue for April is $72000
Explanation:
given data
sell = 100 canoes
average sales price = $600
sold = 65
total sales = 130
canoes at an average price = $595
actual sales = 120 canoes
to find out
flexible budget amount for canoe sales revenue for April
solution
we know here for flexible budget april sale unit are = 120
and selling price is $600
so that April sales will be here = 120 × 600
April sales = 72000
so flexible budget amount for canoe sales revenue for April is $72000
Answer:
<em>licensing</em>
Explanation:
<em>As Harley Davidson makes motorbikes, but know as Harley Davidson is engaging in </em><u>licensing</u><em>.
</em>
Because licensing is a permission officially to own and use other companies materials and products.
So while Harley Davidson is making motorbikes,<em> </em><em>it is also engaging by licencing in other business such as selling of motorbikes equipment, products that are containing Harley Davidson trademarks, jewelry and as well as clothes.</em>
Answer:
difference = $12093.38
Explanation:
given data
adds 1st day in saving account = $1,500
adds last day in saving account = $1,500
annual interest = 6.5 %
time = 35 year
to find out
difference in their savings account balances
solution
we get there first Theresa future value that is
future value 1 = present value ×
....1
future value 1 = $1500 × 
future value 1 = $186052.04
and
future value 2 = present value ×
× (1+rate) .........2
future value 2 = $1500 ×
× (1+0.065)
future value 2 = $198145.42
so that here difference is
Difference = $198145.42 - $186052.04
difference = $12093.38
Answer:
The correct anwer is E) A new CEO is an example of a strategic inflection point.
Explanation:
The statement that "A new CEO is an example of a strategic inflection point" is false since to determine a strategic inflection point we rely on other factors that affect companies such as the power of competitors, the power of customers, the power of potential competitors, the power of suppliers and the power of substitutes.
For example, if my product or service is exceeded 10 times more by the competition in quality or price; we are talking about a strategic inflection point.
Answer and Explanation:
The computation is shown below:
Total material variance = Actual quantity × Actual rate - Standard quantity × Standard rate
= 29000 × $6.3 - (16,000 units × 2) × $6
= $182,700 - $192,000
= - $9,300 favorable
Material price variance = Actual quantity × Actual price - Actual quantity × Standard price
= (29,000 units × $6.3) - (29,000 units × $6)
= $182,700 - $174,000
= $8,700 unfavorable
Material quantity variance = Standard quantity × Actual quantity - Standard rate × Standard quantity
= $6 × 29,000 units - $6 × (16,000 units × 2)
= $174,000 - $192,000
= -$18,000 favorable
The favorable is when the standard cost is more than the actual one while the unfavorable is when the standard cost is less than the actual one