Answer:
The correct option is C
Explanation:
If say a child is 8 years has an IQ score that is the same with the score of an average 10 years old child, the mental score of that child is 10. From our example, if Terry who is 5 years performs as an average 5-year old child, then his mental score is 5. However the IQ Score will be
5/5 * 100 (Since 100 is the average IQ Score) = 100
Answer:
$7,200,000
Explanation:
Given that,
Common stock = $5,400,000
Retained earnings = $2,000,000
Unrealized gains on trading securities = $100,000
Unrealized losses on available for sale securities = $200,000
Stockholder's equity:
= Common stock + Retained earnings - Unrealized losses on available for sale securities
= $5,400,000 + $2,000,000 - $200,000
= $7,200,000
Note that:
Unrealized gains on trading securities should be presented on the income statement. Hence, the ending retained earnings balance was already been adjusted with Unrealized gains (losses) on trading securities.
Unrealized losses on available for sale securities not included in the income statement and it directly goes to the balance sheet.
Answer:
- <em><u>The CPI for the current year is 104.49 </u></em>
<em><u /></em>
Explanation:
A) Expenditure breakdown of the base year:
You must check that they add 100%
- Food and beverages: 17.8%
- Other goods, and services: 5.8%
Total: 17.8 + 42.8 + 6.3 + 17.2 + 5.7 + 4.4 + 5.8 = 100
Thus, the CPI of the base year is 100.
<u>B. Expenditure breakdown of the current year.</u>
Calculate the changes by adding the percent of increase to each item tha has changed.
1. <u>The prices of food and beverages have increased by 10 percent</u>:
2.<u> The price of housing has increased by 5 percent</u>:
3. <u>The price of medical care has increased by 10 percent</u>:
The other prices are unchanged.
Then, the new breakdown is:
- Food and beverages: 19.58%
- Other goods, and services: 5.8%
Of course the new total is not 100%.
- 19.58 + 44.94 + 6.3 + 17.2 + 6.27 + 4.4 + 5.8 = 104.49
That means that the price of the total basket of products has increased from 100 to 104.49.
Thus, <u>the CPI of the current year is 104.49 ← answer</u>
Grants/scholarships is the answer
I really hope this helps!
Answer:
Number of units set forth in production budget is 8200
Explanation:
We have given the expected sale volume for the current period , that is unit sold = 8000
Desired ending inventory = 1400 units
Regaining inventory = 1200
We have to find the number of units set forth in production budget
We know that production budget is given by
Production budget = unit sold + ending inventory - beginning inventory
So production budget = 8000 +1400 - 1200 = 8200
So number of units set forth in production budget is 8200