Answer:
Answer for the question : Stan's tax for 2018 =105+240 = $345.
"Unearned Income of Minor Children and Certain Students (LO 6.4) Brian and Kim have a 12-year-old child, Stan. For 2019, Brian and Kim have taxable income of $52,000, and Stan has interest income of $4,500. No election is made to include Stan's income on Brian and Kim's return. Click here to access the income tax rate schedules and the trust and estate tax rate schedules.a. For purposes of the tax on a child's unearned income, calculate Stan's taxable income.b.Calculate Stan's earned taxable income."
is explained in the attachment.
Explanation:
Answer:
$1,269.46
Explanation:
Earnings Before Interest and Tax (EBIT) refers to the net income which is a difference between the revenue of an organisation and the expenses that were incurred in order to generate that revenue. The calculation of the EBIT is usually for a particular year and it is usually found in the Income Statement part of an organisation's financial statement.
To calculate the EBIT therefore, the Tax as well as interest must be added back to the Net Income after tax (usually added to retained earnings)
Therefore, Net Income = Dividends paid + Net Income (added to retained earnings)
= $75 + $418 = $493 - This represents a partial net income
The next step is to calculate the taxable income as follows:
The net income is $493, and the Tax rate is 35%
Taxable Income = $493/ (1-0.35) = $758.46
Earnings before interest and tax therefore =
Interest paid + Taxable Income
= $511 + $758.46 = $1,269.46
Answer:
1) d. $175,000
2) b. $156,250
Explanation:
1. The computation of net income for 20X9 under the treasury stock method is shown below:-
Net income for 20X9 under the treasury stock method = Janet Operating income + Slider operating income
= $100,000 + $75,000
= $175,000
2. The computation of income assigned to the controlling interest for 20X9 is shown below:-
income assigned to the controlling interest for 20X9 = Janet Operating income + (Slider operating income × Remaining percentage)
= $100,000 + ($75,000 × 75%)
= $100,000 + $56,250
= $156,250
Therefore we have applied the above formulas.
Answer:
Lower.
Explanation:
The capitalization rate is mainly used in real estate and is a measure of the rate of return on a property, based on the net operating income it is expected to generate.
Johnson in appraising two parcels of property, leased one to the government for use as a post office while the other parcel of property, is leased to a private owner for use as a hardware store. Having the knowledge that the parcels have recently started long-term leases. The capitalization rate of the post office property used by the government as compared to the capitalization rate of the hardware store property used by the private owner will be lower.
The capitalization rate of the post office property would be lower because, real-estate investors will not expect much returns on the investment as it's a less risky investment. The post office is less likely than a hardware store to run out of business or go bankrupt by virtue of being a governmental agency or public company.
Hence, the hardware store will need a higher capitalization rate in comparison with post office property.
Answer
The various reasons for <em>ups</em> to invest in networking technology can be: <u>to raise its profile as a company, to increase its reliable connections, to boost growth through creating positive influence, to open new opportunities and to generate referrals</u>
Explanations
Network technology is the utilization of a connected system through optic cable, satellite, wireless cables for data, communication devices and other resources in different parts to build an infrastructure to relay information. Taking a strategic focus of operations, network technology can help the company reach many clients, increase the knowledge required in that business and in the long run attain a great business growth and higher profits. Currently, through networking, companies share their success and mistakes with other firms to understand challenges and enable faster growth.