Answer:
The answer to the following question is: (-9.34)
Explanation:
Given that:
p = -0.07 x^2 - 0.7x + 6
The price elasticity of demand = ( change in quality / change in price)
= (dp / dx) (x/p)
= d / dx (-0.07 x^2 - 0.7x + 6) x / p
= (-0.14x - 0.7) x/ (-0.07 x^2 - 0.7x + 6)
elasticity = (-0.14x^2 - 0.7x) / (-0.07 x^2 - 0.7x + 6)
at x=5;
elasticity = (-0.14(5)^2 - 0.7(5)) / (-0.07 (5)^2 - 0.7(5) + 6)
= (-3.5 - 3.5) / (-1.75 - 3.5 + 6)
= -7/ 0.75 = -9.333
= -9.34
Answer:
$306,000
Explanation:
To determine manufacturing costs, consider only those cost that can be directly traced to the product manufactured and plant related costs.
<u>Total Manufacturing Cost Calculation :</u>
Factory Utilities $11,400
Indirect Materials $39,500
Direct Materials $166,400
Equipment Depreciation $47,000
Direct labor $91,700
Total Manufacturing Cost $306,000
Answer:
EOQ = 414 rolls
Explanation:
In order to calculate the number of orders to minimize the cost, we should calculate that by using the Economic order quantity model.
DATA
Holding cost = $1.75/unit
Annual demand = 500 rolls x 12 = 6000 rolls
Ordering cost = $25
Formula
EOQ =
Where
Co = ordering cost
D = Annual demand
Ch = Holding cost
Solution
EOQ = 
EOQ = 
EOQ = 414 rolls
They should order 414 rolls to minimize the cost.
Answer:
The correct option is self-directed work groups and virtual teams
Explanation:
This question takes a look at post-bereaucratic organization(PBO),which is form of organization that differs from multi-divisional or multi-functional structure, where emphasis is laid on hierarchy and loyalty to superiors.
Self-directed work groups and virtual teams are a way to break the barriers that teams must be based in the same location and operate at the same time
With aid of advancement in information technology , far flung individuals can collaborate on issues of common interest, clear and mutual goals.
The team can only meetings via Skype for business and still ensure they deliver at the optimum level
The company should accept the special order because it will get an additional profit of $4,000 ($12,500 - $7,500 - $1,000) for the special order. This additional profit amount can be acquired by separating the effect from the special order on each cost and sales of the company's business. The sales should increase by $12,500 ($5 x 2500 unit) amount if the job is taken and the variable cost should increase by $7,500 ($3 x 2500 unit). Lastly, the fixed cost should increase by $1,000 (the new machine).