Answer and Explanation:
As per the given question the solution of given points is given here:-
a. Regular pay for the week = Rate of pay × Hours per week
= $12 × 40 hours
= $480.00
b. Overtime pay for the week = Rate of pay × 8 hours × 1.5 times
= $12 × 8 hours × 1.5 times
= $144.00
c. Total gross wages = (Social security withheld + Medicare tax withheld + Federal income tax withheld + Net pay)
= $38.69 + $9.05 + $54 + $522.6
= $624.00
d. Social security withheld = Total gross wages × Social security tax
= $624 × 6.2%
= $38.69
e. Medicare tax withheld = Total gross wage × Medicare tax rate
= $624 × 1.45%
= $9.05
f. Total withholding = Social security withheld + Medicare tax withheld + Federal income tax withheld
= $38.69 + $9.05 + $54
= $101.74
g. Net pay = Total gross wages - Total withholding
= $624.00 - $101.74
= $522.26
2. The Journal entry is here below:-
Wage Expense Dr, 624
To Social security taxes payable $38.69
To Medicare Tax Payable $9.05
To Federal Income Tax Payable $54
To Wages Payable $522.26
(Being the payroll is recorded)
Answer:
EOQ = 414 rolls
Explanation:
In order to calculate the number of orders to minimize the cost, we should calculate that by using the Economic order quantity model.
DATA
Holding cost = $1.75/unit
Annual demand = 500 rolls x 12 = 6000 rolls
Ordering cost = $25
Formula
EOQ =
Where
Co = ordering cost
D = Annual demand
Ch = Holding cost
Solution
EOQ = 
EOQ = 
EOQ = 414 rolls
They should order 414 rolls to minimize the cost.
Answer:
True she is using variable interval schedule
Explanation:
Variable interval schedule is a way to condition the operator by reinforcement after a given period of time ( the time of reinforcement is not fixed). The reinforcement time is on a changing and variable schedule.
In this instance assembly line manager Ched on the employees between 10 and 11 a.m, and the next day she checked on them in the last 15 minutes of the shift.
Answer:
Results are below.
Explanation:
Giving the following formula:
Purchase price= $67,560
Salvage value= $6,900
Useful life= 6 years
<u>To calculate the depreciation expense under the straight-line method, we need to use the following formula:</u>
<u></u>
Annual depreciation= (original cost - salvage value)/estimated life (years)
Annual depreciation= (67,560 - 6,900) / 6
Annual depreciation= $10,110
<u>2022:</u>
Annual depreciation= (10,110/12)*3= $2,527.5
<u>2023:</u>
Annual depreciation= $10,110
Answer:
B
Explanation:
when creating awareness via advertising about certain product it help the public to keep anticipating about one's product