Nasaan ang teksto na hindi ko masasagot ang iyong katanungan nang wala ang teksto
<span>To calculate the number of people for whom to provide supplies for (B) you need to subtract the number of people who brought their supplies (P) from the overall number of people (72).
B=72-P</span>
Answer:
The difference between two WACC is 1.2%.
Explanation:
As we know that
WACC = Ke * Ve / (Ve + Vd (1-Tax)) + Kd * Vd*(1-tax) / (Ve + Vd*(1-Tax))
Using the Book Value Method:
WACC = 14% *$65 / ($65m + $45m (1-40%))
+ 6% *$45m*(1-.4) / ($65m + $45m (1-40%))
WACC = 10% + 1.8% = 11.8%
<u>Using the market value method:</u>
Market Value of Common Stock = Common Shares * Market value per share
Market Value of Common Stock = 10 million * $22.5 per share = $225m
WACC = 14% *$225 / ($225m + $50m (1-40%))
+ 6% *$50m*(1-.4) / ($225m + $50m (1-40%))
WACC = 12.35% + 0.7% = 13%
The difference between two WACC is 1.2%.
Bachelors degree is the minimum <span />