Answer:
Answers are stated below
Explanation:
The following can be checked:
unlimited viewing
- improving organisation process.
- confidentiality is not a feature of wiki, since it is available for all.
Answer:
s = $13,014.22
Explanation:
Sample values: $40,632, $35,554, $42,192, $33,432, $69,479 and $43,589
Sample size = 6
The standard deviation of a sample (s) is given by:

Where X is the sample mean, n is the sample size, and xi is each value in the sample.
The sample mean is given by:

The standard deviation is:

first, the student should estimate the cost of attending a two-year program. Then she should plan to save part of that cost. Finally, she should determine how much to budget for periodic deposits.
Answer:
The correct answer is $1,836,742.42.
Explanation:
According to the scenario, the given data are as follows:
EBIT = $373,000
Cost of equity = 13.2%
Tax rate = 35%
So, we can calculate the unlevered value of the firm by using following formula:
Unlevered value of the firm = EBIT × (1 - TAX RATE) ÷ COST OF EQUITY
By putting the value, we get
Unlevered value of the firm = $373,000 × ( 1 - 35%) ÷ 13.2%
= $373,000 × 0.65 ÷ 0.132
= $242,450 ÷ 0.132
= $1,836,742.42
~Hello There!~
The key elements of this process involve customer value and customer satisfaction.
Hope This Helps You!
Good Luck :)
Have A Great Day ^_^
- Hannah ❤