Answer:
2 Days
Explanation:
First, there is the need to rewrite the utility function for clarity
U=V^{1/2}
1. The Probability of Falling ill by someone in the family is given as 20%
2. If someone should fall ill, the total number of days that would be spoiled is calculated as:
Total number of vacation= 10 days x Probability to fall ill = 20%
= 10 x 0.2 = 2 days
This means if someone should fall ill based on the probability, then 2 out of the total 10 days can be ruined
3. The number of days for vacation days to enjoy is 10-2 = 8 days
This means if the family gives up 2 days of probable illness, they can still enjoy their vacation.
V= 2 days
Answer:
Net income$ 1,982
Explanation:
Preparation of income statement for Krafty Foods for the year ended December 31, 2021
Krafty Foods Income Statement For the Year Ended December 31, 2021
($ in millions)
Operating revenues 34,375
Less Cost of goods sold 17,631
Gross profit 16,744
Marketing, general and administration expenses
11,560
Operating income 5,184
(16,744-11,560)
Interest and other debt expense, net
1,537
Income before taxes 3,647
(5,184-1,537)
Income tax expense 1,665
Net income$ 1,982
(3,647-1,665)
Therefore the Net income of the income statement for Krafty Foods for the year ended December 31, 2021 will be $1,982
Answer
The answer and procedures of the exercise are attached in the following archives.
Step-by-step explanation:
You will find the procedures, formulas or necessary explanations in the archive attached below. If you have any question ask and I will aclare your doubts kindly.