Answer:
a.
Date Account Title Debit Credit
Nov. 14 Note Receivable $4,800
Accounts Receivable $4,800
b.
Date Account Title Debit Credit
Dec, 14 Interest Receivable $56.40
Interest revenue $56.40
<u>Working </u>
= 4,800 * 9% * 47 days / 360
= $56.40
47 days is number of days from Nov. 14 to December 31.
c.
Date Account Title Debit Credit
Feb. 12 Cash $4,908
Interest receivable $56.40
Interest revenue $51.60
Notes Receivable $4,800
<u>Working:</u>
Cash = 4,800 + (4,800 * 90/360 * 9%)
= $4,908
Interest revenue = Cash - Interest receivable - Notes receivable
= 4,908 - 56.40 - 4,800
= $51.60
Answer:
a. Merina's captal is $160,000. Half would be $80,000.
Entry;
DR Merina, Capital ..................................................................$80,000
CR Wayne, Capital ....................................................................................$80,000
(To record purchase of half of Merina Capital)
b.
DR Cash......................................................................$180,000
CR Wayne, Capital.........................................................................$180,000
(To record Wayne investment)
<u>Working</u>
The current Capital amount is;
= 200,000 +160,000
= $360,000
If Wayne joins and adds to this such that he owns 1/3 then;
2/3x = 360,000
x = 360,000/2/3
x = $540,000
Wayne's share would be;
= 1/3 * 540,000
= $180,000
Answer and Explanation:
a) rent income from sarah's vacation house will not affect her AGI, because according to rules if vacation house is used fewer than 15 days, in that case it is treated as a personal house and its expenses and income have not effect on the AGI. only the mortgage interest and property yax will be deducted from AGI.
b) only the mortgage interest and property yax will be deducted from AGI. other expenses are non-deductible from AGI because these are treated as personal expenses.
Answer:
1. Albert has a recognized gain on the transfer of $140,000.
Explanation:
Option D is wrong because Gold corporation has a basis in the land of Albert's recognized gain plus the cost of the value of land's Albert. Therefore, $140,000 + $140,000 = $280,000.
Option A is correct because, under the recognized gain clause 357(C), the mortgage on the land exceeds the cost of value of the land by $(200,000 - $140,000) = $60,000. Moreover, Alberta has received $80,000 additional from notes payable. So, total recognized gain on the transfer = $80,000 + $60,000 = $140,000.
Available Options are:
A. Investors' allowable investment depends on the accredited or non-accredited status.
B. Investors may invest a combined $50 million within a 12-month period.
C. Investors may invest no more than $1 million combined for the first year of the business.
Answer:
Option C. Investors may invest no more than $1 million combined for the first year of the business.
Explanation:
The non-accredited investors do not invest more than $1 million for first year. Furthermore, for Investor it also imposes investment in current business conditions which says that Investor can invest in its business with greater of:
1. $2000
2. Or the lesser of (If the net worth of Wendy is less than $100,000)
- 5% of its total income for the year
- Net worth
There is also an option which is available if the net worth of Investor exceeds above $100,000 then he can invest up to lesser of 10% of his income or net worth, otherwise he will have to follow the above conditions.
Here, it also has an upper limit, which means that the investor can not invest more than $100,000 in the subsequent year, whatever the level of net worth or income he had for the year.
This means the non-accredited investor can not invest more than $1 million.