Answer:
Direct Labor 574,000 Manufacturing Overhead 163,000 Wages Payable 737,000
Explanation:
The journal entry is shown below:
Work in process A/c Dr $574,000
Manufacturing overhead A/c Dr $163,000
To Wages payable A/c $737,000
(Being direct and the indirect cost is recorded)
For recording this given transaction, we debited the work in process account and manufacturing overhead account and credited the wages payable with the total amount
Answer:
$28,121
Explanation:
The formula for compound interest is A=P(1+r/100)t, (t) is in the exponent.
P=25,000
r=4
t=3
Once we input the values it will be: A=25000(1+4/100)3
And so our answer is $28,121
P.S The reason we are using compound interest formula is bcz the said (<u>compounded </u>monthly)
Answer:
A. cost-plus regulation
Explanation:
When a local regulator calculates the average cost of production for the public water utility or any other service and allow an adjustment for the normal rate of profit the firm should expect to earn, and then set the price that consumers can be charged accordingly, this is known as cost-plus regulation.
It is usually carried out by the government.
Answer:
earnings/per year - cost/per year - taxes = profits
Explanation:
20 h /week a year has 4 weeks 20*52=1040 h/month
8h /1sunday a year she only work 12 sundays 8h*12=96h
$9 /h earnings
$1000 fixed costs
$1500 travel
20% taxes
1040+96= 1136h/year
1136*9= 10224 $/year total earnings
10224-1000-1500=7724 profits before interest and taxes
7724*(1-0.20)=6179.20 total profits