Answer:
d.Yes, income will increase by $30,000
Explanation:
The net profit from this order = Revenue – all expense related = number of unit sold x (price per unit – cost per unit) =
6,000 boxes x (price $15 – Direct materials $6 - Direct labor $2 - Variable overhead $2 - Fixed overhead $3 but avoidable) = 6000 x (15-6-2-2-0) = $30,000
Answer:
55.58
Explanation:
Data provided in the question;
Initial demand per month, Q₁ = 3
Final demand per month, Q₂ = 5
Initial price, P₁ = $33,200
Final price, P₂ = $33,500
Now,
elasticity of demand using midpoint method is calculated as :
=
or
= 
on substituting the respective values, we get
= 
or
= 
or
= 
= 55.58
Answer and Explanation:
November
Sales unit 3800
Variable selling and administrative expense (3800*4.90) 18620
Fixed selling and administrative expense 30,170
Total selling and administrative expense 48790
Depreciation (3,440)
Cash disbursement on selling and administrative expense 45350
Answer: B. $892.1 million
Explanation:
The Revenue was $939,393 million
When calculating how much cash was generated any increase to the Accounts Receivables is removed from the revenue because it signifies that more sales were made on credit and so have not given the business cash yet.
Any increase in Deferred Revenue must be added because this is Cash that has been given to the business but for accrual purposes cannot be recognized yet. Bottomline however, the Cash has been received.
Increase in Receivables = 309,196 - 221,504
= $87,692 million
Increase in Deferred Revenue= 374,730 - 334,358
= $40,372 million
The Cash generated is therefore;
= 939,393 - 87,692 + 40,372
= $892,073
= $892.1 million
I have attached the Financial Statements of Acme Corporation.
Answer:
See explanation section.
Explanation:
Journal entries
A. April 4, Account receivable Debit $5,000
Sales Revenue Credit $5,000
Note: As the seller uses periodic inventory system, the seller will deduct the discount only after meeting the terms. It does not have to give cost of good sold journal.
B. April 5, Customer refund payable Debit $500
Cash Credit $500
Note: As the seller refunds to the customer, cash become credit.