Answer:
PV= $23,370.85
Explanation:
Giving the following information:
Cash flow (1-3)= $5,000
Cash flow (4-5)= $6,500
Discount rate= 6%
To calculate the present value, first, we need to calculate the final value:
FV= {A*[(1+i)^n-1]}/i
A= annual cash flow
Year 1-3:
FV= {5,000*[(1.06^3) - 1] / 0.06
FV= 15,918
Year 4-5:
FV= {6,500*[(1.06^2) - 1]} / 0.06
FV= 13,390
Now, the present value:
PV= FV/(1+i)^n
PV= 15,918/(1.06^3)= 13,365.06
PV= 13,390/(1.06^5)= 10,005.79
PV= $23,370.85
Answer:
$1,275,000
Explanation:
The computation of the contribution margin is shown below:
As we know that
Contribution margin = Sales - variable cost
or
Selling price per unit - variable cost per unit
And, the direct material per unit, direct labor per unit, and the Variable overhead per unit are variable cost
So, if 50,000 units are sold, the contribution margin per unit is
= 50,000 × ($33 - $1.50 - $2.50 - $3.50)
= $1,275,000
Answer:
The earnings foregone by skipping the two tournaments on the PGA tour is cost of opportunity
Explanation: The cost of opportunity of an economic decision that has several alternatives is the value of the best unrealized option. In other words, it refers to what a business stops earning, when choosing an alternative among several available. In this case are the prizes the golf player lost for not playing the tournments.
Answer:
He earns $296780 as a Sales Trainee and $377094 as a Sales Associate
<em />
Explanation:
Given
Let x represents his sales as a sales trainee
Let x represents his sales as a sales associate
Total Sales: 
Total Commission: 
Required
Find x and y
Equations
--- (1)
--- (2)
Make y the subject of formula in (1)


Substitute this in (2)


Open Bracket

Collect Like Terms


Divide through by -0.03


Recall that



<em>Hence;</em>
<em>He earns $296780 as a Sales Trainee and $377094 as a Sales Associate</em>
Answer: architecture firm
Explanation: im pretty sure its this but im sorry if im wrong