Answer: risk
Explanation: 100% satisfaction guarantee is a statement that if a customer of a product (or service) is not satisfied with the item purchased, then the producer will offer a full refund back to the customer. In this case REI allows this option for a period of up to 1 year after the sale was made.
REI utilises this option in an effort to reduce costs attributed to risk. For customers, this is a powerful tool as they are allowed to try the product, while knowing that if they don't like it then they can return it for a full refund. For REI, it increases customer trust as it allows customers to believe that the product is worth the sales price. It also reduces risk as REI is able to test the product out to actual customers and get a feel for if they like it, and what can be improved if needed.
Answer:
The correct answer is $ 4.5714 which is not in the answer choice but is close to $432.00 million
Explanation:
Solution
Given that:
let us Assume that Omicron uses the entire $60 million to repurchase shares. The amount of the regular yearly dividends in the future is closest to is:
The Enterprise value =$48/0.10 = $480 million
Then,
The Market value = Enterprise value + cash = $480 + $60 = $540 million
Thus,
The Share price = market value / shares outstanding = $480 million / 12 million = $40
The Number of shares repurchased = $60 million / $40 = 1,500,000 shares
The Shares outstanding = 12,000,000 - 1,500,000 = 10,500,000
Dividend = $48 million free cash flow / 10,500,000 = $4.571
Answer:
<u>B</u>
<h3>Explanation:</h3>
Usually a life insurance policy stipulates that when th insured dies, the beneficiaries can file a claim to receive the life insurance money called the face value.
This face value is determine by certain factors like age, total coverage, medical history, gender, lifestyle, and job of the insured.
Answer:
Interest rate of 11.84% is required to earn desired amount of $45,000 per year from an Investment of $380,000.
Explanation:
Amount of Investment = P = $380,000
Desired Return per month = A = $45,000
Number of Years = n = 10 years
Interest rate = ?
Use following formula to calculate Interest rate:
A = P x Interest rate
$45,000 = $380,000 x r
r = $45,000 / $380,000
r = 0.1184 = 11.84%
Answer: verifiable
Explanation:
A financial information is verifiable when the independent measurers get similar results when using the same accounting measurement methods.
In this scenario, the independent measures use thesame method but do their work separately without them knowing the results gotten by the other person. When there's similarity in the results, it shows that the results are verifiable.