Answer:
I used an excel spreadsheet to calculate this:
the least squares regression line:
y = a + bx
y = $2,937 + 3.96x
where y = total cash wash costs and x = rental returns
fixed costs = $2,937 per month
variable cost = $3.96 per car washed
Answer: This is a lot to read , and I dont feel like reading it , plus im in 8th grade I dont understand this tbh :(
Explanation:
Answer:
Unit cost 82
Explanation:
Vaiable cost per unit:
materials 49
Labor 28
Variable OH 5
Unit cost 82
<em>The variable selling and administrative expense</em> will be listed in the income statemnt as part of the variables cost to determinate the contribution, but it is not part of the production cost, <u>it doesn't activate through inventory.</u>
Answer:
$20,000
Explanation:
Allowance for uncollectible accounts will be 2% of its accounts receivable = 2% * 900,000 = $18,000
the balance of the Allowance for Doubtful Accounts after year-end = a credit balance of $2,000 + allowance for uncollectible accounts in year of $18,000
= $20,000
Answer:
<u>$25,000 </u>
Explanation:
Now, to get the amount of farmer's sale of that which will be included as apples in GDP.
The farmer’s sales of worth $25,000 will be included as apples in GDP, as the farmer sells the apples to individuals who take them to eat.
<u><em>GDP is abbreviated as gross domestic product.</em></u>
<em>GDP represents the goods and services produced within the country over a particular time. The economists used it to determine whether the country is facing recession or having a growth.</em>
<u><em>As, the $25,000 worth of apples of the farmer's sale is the monetary value of the apples produced by the farmer in the country to sell to individuals for their consumption in their home. As private consumption is one of largest part of GDP.</em></u>
Thus, the farmer's sales that will be included as apples in GDP is <u>$25,000</u> worth of apples, as the farmers sells these apples to individuals who take them home to eat.