It really depends. If all jobs are similar and demand the same requirements, I would find a middle amount like $25 for all ten workers.
Beta's Net capital expenditure is 95.
Explanation:
The computation of the Beta's net capital expenditure is given below
Closing PP&E balance + Depreciation Expense - Opening PP&E balance
= 170 +75 - 150
= 95
While computing it, we have added the depreciation expense and deducted the PP &E balance to the closing PP&E balance so that the accurate amount can be more.
It can also be calculated by capital expenditures by using data from a company's income statement and balance sheet. In the income statement, find the amount of depreciation expenses recorded for the current period. in the balance sheet the current period's property, plant and equipment are placed in line- item balance.
Answer:
Trell will show an amount receivable from factor equal to 20, 010 dollars.
Explanation:
NON recourse factoring is when a company sells it's invoices to a factor, without the promise that the company will buy back any uncollected invoices. The factor does not take the risk of any uncollected invoices.
So in this factoring arrangement no allowance for bad debt exist
Answer:
Explanation:
a. Total surplus is the area bounded by points a, b, and c. To calculate total surplus, we use the following formula for the area of a triangle: Area = ½ × Base × Height. The area between the demand curve and the supply curve for the quantity ranging from 0 to 20 is the total economic surplus. This is a triangle with a base (best read off the price axis) of $80, which is the price difference at Q = 0, or between points a and c, and a height of 20 (the number of units purchased in equilibrium). Using these values, we have a total surplus of (1/2) × $80 × 20 = $800.
The consumer surplus is the area between the demand curve and the equilibrium price line. Here we have a base of $40 (the price difference between the demand schedule price at Q = 0, which is $85, and the equilibrium price of $45). The height of the triangle is once again 20 (the number of units purchased in equilibrium). Using these values, we have a consumer surplus of (1/2) × 40 × 20 = $400.
b. Deadweight loss is the difference in total surplus between an efficient level of output Q1 and a reduced level of output at Q2. We can calculate this as the area of a triangle bounded by points bde. The base of this triangle is the difference in prices at points d and e, or $55 – $35 = $20. The height of this triangle is given by the difference in the restricted level of output of Q2 = 15 and the efficient level of output Q1 = 20, or 5 units. Thus, the area of this triangle (the deadweight loss) is equal to (1/2) × $20 × 5 = $50. The remaining total surplus can be found by subtracting the deadweight loss from the original (efficient) total surplus. This is $800 (maximum total surplus) – $50 (deadweight loss) = $750.
c. The deadweight loss from overproduction is the difference in total surplus between an efficient level of output Q1 and an additional level of output at Q3. We can calculate this as the area of a triangle bounded by points bfg. The base of this triangle is the difference in prices at points f and g, or $59 – $31 = $28. The height of this triangle is given by the difference in the additional level of output Q3 = 27 and the efficient level of output Q1 = 20, or 7 units. Thus, the area of this triangle (the deadweight loss) is equal to (1/2) × $28 × 7 = $98. The remaining total surplus can be found by subtracting the deadweight loss from the original total surplus. This is $800 (maximum total surplus) – $98 (deadweight loss) = $702. Note here that we maximize total (producer + consumer) surplus by producing the equilibrium quantity, but we lose surplus from overproduction (inefficient use of resources).