Answer:
$ 20,857.65
Explanation:
The interest expense for the first interest expense is cash proceeds from the bond issuance multiplied by the 10% market interest rate adjusted for semiannual amount by multiplying by 6 months and dividing by 12 months.
Interest expense=cash proceeds*market interest rate*6/12
cash proceeds is $417,153
market interest rate is 10%
interest expense for the six-month period ending June 30 2019=$417,153*10%*6/12=$ 20,857.65
The first interest expense is closest to $ 20,857.65
Answer:
Contribution margin= $15
Explanation:
Giving the following information:
Sales May in units:
Budget:
Tulips= 4,950
Geraniums= 3,300
Actual:
Tulips= 4,420
Geraniums= 4,080
Contribution margin:
Budget:
Tulips= $11
Geraniums= $21
Actual:
Tulips= $12
Geraniums= $19
We need to calculate the budgeted contribution margin per composite unit.
First, we need to calculate the percentage of sales for each plant.
Total units= 8250 units
Tulips= 4950/8250= 0.6
Geranius= 3300/8250= 0.4
Contribution margin= (0.6*11)+(0.4*21)= $15
Answer:
financing transaction.
Explanation:
A financial statement is a written report that quantitatively describes a firm's financial health. Under the financial statements is a cash-flow statement, which is used to record the cash inflow and cash equivalents leaving a business firm.
Cash flow statement, also known as the statement of cash flows, contains financial information about operating, investing and financing activities.
A transaction can be defined as a business process which typically involves the interchange of goods, financial assets, services and money between a seller and a buyer.
Financing transaction can be defined as an obligation or right of an organization (business firm) to repurchase an asset for an amount greater than or equal to the selling price of the asset.
Answer: $184.34
Bess issued four checks with amounts $175.17, $175.53, $175.35,and $184.34. With the total amount she issued, she expected her balance based on her cash register to be $869.96, but as per bank statement, her balance is $1054.13.
To get the amount of check which is not cleared yet, we have to deduct the balance in the cash check register from that of the bank statement:
$1054.13-$869.96 =184.17
$184.34 is the best answer because it is the last he wrote and the discrepancy of 0.17 may be due to some bank charges Bess had not recorded.
Answer:
Break Even Sales Volume in Dollars= $ 19500
Explanation:
Break Even Sales Volume in Dollars= Fixed Costs/ Contribution Margin Ratio
Break Even Sales Volume in Dollars= Fixed Costs/ 1- (variable Costs/ Sales)
Break Even Sales Volume in Units = Fixed Costs/ Contribution Margin per Unit
Break Even Sales Volume in Dollars= Fixed Costs/ 1- (variable Costs/ Sales)
Break Even Sales Volume in Dollars= $6,240/1-(130/190)
Break Even Sales Volume in Dollars= $6,240/1-0.68
Break Even Sales Volume in Dollars= $6,240/0.32
Break Even Sales Volume in Dollars= $ 19500