Answer:
Sales for September= 55,000 units
Explanation:
Giving the following information:
July August September Sales in units 40,000 52,000 ?
Production in units:
July= 41,200
August= 52,300
September= 56,650.
10% of the next month's sales in units should be on hand at the end of each month.
Production August:
Sales August= 52,000
Ending inventory= ?
Beginning inventory= (52,000*0.10)= 5,200 (-)
Total= 52,300
Ending inventory= 52,300 - 52,000 + 5,200
Ending inventory= 5,500 units
Sales for September= 5,500/0.10= 55,000 units
Answer:
Number of units which company plan to produce in February is 352000
Explanation:
We have given expected sales in January, February and march is 440000, 390000 and 380000 units respectively
And desired needing finished goods in inventory in January, February and march is 39000, 38000 and 40000 units respectively
We have to find the how many units company plans to producing for month February
Number of units which company plan to produce in February = 390000 - 38000 = 352000
Answer:
544696816
Explanation:
544696816 shares of common stock were outstanding after the offering on the floor of the Securities and Exchange Commission (SEC).
Answer: The ending balance (principal plus interest) will be $638.10
Explanation:
To calculate this we need to use the Quarterly Interest formula
CI quarterly = P (1+ (R/4)/100)^4n
CI is the compound interest payable
I is the initial principal sum of money
R is the interest rate in percentage at which interest accrued over time
n is the time period in years
For the first year the total amount plus interests is
CI = $ 100 (1 + (8/4)/100)^4x1
CI = $100 (1 + 2/100)^4
CI= $100 (1 + 0.02)^4
CI = $100* 1.0824
CI = $108.24
For the second year = $100+ $108.24= $208.24
CI = $ 208.24 * 1.0824
CI = $225.41
For the third year = $100 + $ 225.41 = $325.41
CI = $325.41 * 1.0824
CI = $352.23
For the fourth year = $100 + $ $352.23 = $452.23
CI = $452.23 * 1.0824
CI = $ 489.51
For the fifth year = $100+ $489.51 = $589.51
CI = $589.51 * 1.0824
CI = $ 638.10
Counting the number of cars passing through designated locations on the Los Angeles freeway system is a method of observation of data collection, because a person uses all of their sense to examine in natural setting or naturally occurring situations. Observation of a field setting includes extended commitment in a setting or social situation, communicating attention in ways that is in some sense standardized and recording one’s observation.