answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
aleksley [76]
2 years ago
14

Mercury Inc. purchased equipment in 2019 at a cost of $400,000. The equipment was expected to produce 700,000 units over the nex

t five years and have a residual value of $50,000. The equipment was sold for $210,000 part way through 2021. Actual production in each year was: 2019 = 100,000 units; 2020 = 160,000 units; 2021 = 80,000 units. Mercury uses units-of-production depreciation, and all depreciation has been recorded through the disposal date.
Prepare the journal entry to record the sale.
Business
2 answers:
Ivan2 years ago
8 0

Answer:

YY 2021, disposal of equipment:

Dr Cash 210,000

Dr Accumulated depreciation 170,000

Dr Loss on disposal 20,000

    Cr Equipment 400,000

Explanation:

depreciation per unit produced = (cost - resale value) / estimated production = ($400,000 - $50,000) / 700,000 units = $350,000 / 700,000 units = $0.50 per unit

the journal entries should be:

XX 2019, purchase of equipment:

Dr Equipment 400,000

    Cr Cash 400,000

December 31, 2019, equipment depreciation:

Dr Depreciation expense 50,000 (= 100,000 units x $0.50)

    Cr Accumulated depreciation - equipment 50,000

December 31, 2020, equipment depreciation:

Dr Depreciation expense 80,000 (= 160,000 units x $0.50)

    Cr Accumulated depreciation - equipment 80,000

YY, 2019, equipment depreciation:

Dr Depreciation expense 40,000 (= 80,000 units x $0.50)

    Cr Accumulated depreciation - equipment 40,000

YY 2021, disposal of equipment:

Dr Cash 210,000

Dr Accumulated depreciation - equipment 170,000

Dr Loss on disposal 20,000

    Cr Equipment 400,000

Wittaler [7]2 years ago
7 0

Answer:

See explanation section

Explanation:

We know,

Annual depreciation rate under Units-of-production = Depreciable amount/Overall (expected) production

Given,

Purchase value = $400,000

Residual value = $50,000

Expected production = 700,000 units

Depreciable Amount = $(400,000 - 50,000) = $350,000

Annual depreciation rate = $350,000/700,000

Depreciation rate = $0.50

Thrrefore, Accumulated depreciation from 2019 to 2021 = (100,000 + 160,000 + 80,000)*$0.50

= $170,000

We know, Book value of asset = Cost price - Accumulated depreciation

Book value = $400,000 - $170,000 = $230,000

Again, Loss on sale of equipment = Book value - Sales price

Loss on sale of equipment = $230,000 - $210,000

Loss on sale of equipment = $20,000

The journal entry to record the sale =

Debit Cash $210,000

Debit Accumulated Depreciation $170,000

Debit Loss on sale $20,000

Credit Equipment $400,000

You might be interested in
Marco has noticed that as older adults purchase tablets, they do not know much about how to use them and are frequently aggravat
Vadim26 [7]

Answer:

Invisible Hand Concept

Explanation:

Based on the information provided within the question it can be said that in this scenario Marco's experience is an example of the Invisible Hand Concept. This concept describes the social benefits of an individual's actions. Such is Marco's experience in since he created the business in order to solve a problem, which he managed to accomplish and by doing so helped older adults with their problem and created job opportunities for various other individuals.

7 0
2 years ago
The chart shows the marginal cost and marginal revenue of producing apple pies.
Liula [17]

Answer:

The marginal cost will most likely increase to $2.00

Explanation:

Because I just did it.

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Recyclable or biodegradable packaging, recycled materials and components, and better pollution controls are ways that marketers
Alexeev081 [22]

<span>With the following actions provided above, it has been concluded that the marketers has responded to the environmental stability in which these are strategies that is helpful in the environment, in the economy and to meet the needs that will be helpful in the future.</span>

6 0
2 years ago
Match the elements of the buying equation theory with their definitions.
ANEK [815]

Answer:

were is the question

Explanation:

4 0
2 years ago
Ryan Co. sells major household appliance service contracts for cash. The service contracts are for a 1-year, 2-year, or 3-year p
ollegr [7]

Answer:

$475,000

Explanation:

The amount should be reported as unearned service contract revenues in Ryan's December 31, Year 1, and balance sheet will be the amount that has not expired in year 1 or outstanding service contracts that will expire in year 2 to year 4. Therefore,

Year 2 + Year 3 + Year 4 = $150,000 + 225,000 + 100,000 = $475,000 should be reported as unearned service contract revenues.

5 0
2 years ago
Other questions:
  • Efficiently scheduling material and labor is an example of ________________ decisions
    6·1 answer
  • You publish a magazine for calculator collectors. to produce and distribute this magazine, you use a number of inputs: • compute
    7·2 answers
  • Prevention of tire inflation accidents after mounting tires on wheels may be accomplished by:
    12·1 answer
  • The action by Massachusetts farmers who were protesting debt collections, foreclosures, and taxes and which raised concern among
    8·2 answers
  • Goodwin Technologies, a relatively young company, has been wildly successful but has yet to pay a dividend. An analyst forecasts
    5·1 answer
  • Use your knowledge of the different concepts related to the communication process to classify the following statement or situati
    7·1 answer
  • Gabuat Corporation, which has only one product, has provided the following data concerning its most recent month of operations
    14·1 answer
  • Eleven years ago, Lynn Inc. purchased a warehouse for $315,000. This year, the corporation sold the warehouse to Firm D for $80,
    9·1 answer
  • "Flo is considering three mutually exclusive options for the additional space she plans to add to her specialty women's store. T
    7·1 answer
  • A last-mile delivery service is looking into increasing capacity by purchasing new delivery vans. Two vans are being considered.
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!