answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Makovka662 [10]
2 years ago
8

The manager of a mcdonald's restaurant is an example of a(n) ____ manager.

Business
1 answer:
MrRa [10]2 years ago
4 0
Does the question give you any multi-choice answers??
You might be interested in
You are selling a new line of T-shirts on the boardwalk. The selling price will be $25 per shirt. The labor cost is $5 per shirt
Ad libitum [116K]

Answer:

Option (a) is correct.

Explanation:

Contribution per unit:

= Selling price per unit - Variable cost

= Selling price per unit - (Material  + labor cost)

= $25 - ($10 + $5)

= $25 - $15

= $10

Fixed cost = Administrative cost + Sales and marketing expense

                 = $60,000 + $20,000

                 = $80,000

Break-even quantity:

= Fixed cost ÷ Contribution per unit

= $80,000 ÷ $10

= 8,000 shirts

8 0
1 year ago
A privately owned summer camp for youngsters has the following data for a 12-week session: Charge per camper $480 per week Fixed
riadik2000 [5.3K]

Answer:

a) (480-320)X - 192,000

where:

X is the camper amount which is an integer between;

0 < X <200

b) it will require 1,200 over the course of 12 weeks

c) operating gain of 115,200

d)  marginal cost at 80% capacity: 320

   average cost: 420 per camper per week

Explanation:

b) contribution per camper:

480 - 320 = 160 dollars

fixed cost 192,000

192,000 / 160 = 1,200 campers

c) at 80% capacity:

200 camper x 12 weeks x 80% x 160 contribution  =

  307.200‬ contribution

<u> - 192,000 </u>fixed cost

  115,200 operating gain

d) the marginal cost per camper would be the 320 cost per week as the fixed cost are incurrent already thus, each new camper cost is only their variable cost.

the average cost per camper will be:

200 camper x 12 weeks x 80% = 1,920 campers

the average cost would be the sum of variable and fixed cost:

(1,920 x 320  + 192,000) / 1,920 = <em>420‬</em>

<em />

we cna verify this:

(480 - 420) x 1,920  = 115.200‬

we get the same income as before thus, the calculation are correct.

3 0
1 year ago
Start period 02 | 01 | 2019 End period 02 | 15 | 2019 Gross Pay $1,837.00 Earnings Taxes Deductions $1,837.00 Federal (8.24%) =
mario62 [17]

Answer:

Net Pay is equal to $1,474.19.

Explanation:

Net is Gross Pay minus taxes deductions. Therefore, Net Pay can be calculated as follows:

<u>Particulars                                                           ($)                    ($)      </u>

Gross Pay                                                                              1,837.00

<u>Taxes Deductions</u>

Federal (8.24% of Gross Pay)                        (151.37)

FICA Medicare (1.45% of Gross Pay)             (26.64)

FICA Social Security (6.20% of Gross Pay)  (113.89)

State - OK (3.86% of Gross Pay)                  <u>  (70.91)  </u>

Total                                                                                     <u>  (362.81) </u>

Net Pay                                                                               <u>  1,474.19  </u>

<u />

Therefore, Net Pay is equal to $1,474.19.

7 0
1 year ago
Bill's product manager is under pressure to increase market share, but is uncertain about how to make the product more competiti
saul85 [17]

Answer:

Consider the following explanation

Explanation:

The product already enjoys relatively high awareness and accessibility therefore Increasing awareness by 5% does not need to increase market share quickly,thus A) Increase awareness by 5% is incorrect.

Re-position the product to the ideal spot within the segment shall take a lot of time for the company to grab the market share.So D) is incorrect.

Increase in unit contribution margin by decreasing the MTBF need not increase the sales in the market thus B is incorrect.

C) Lower the unit selling price to the bottom limit of the segment price range seems correct by Lowering the unit selling price to the bottom limit of the segment price range the demand shall increase for the product increasing the market share in shorter term.

3 0
1 year ago
The rising popularity of bubble and squeak as a breakfast item on the menu has resulted in a steady demand for peas. Over the co
Paha777 [63]

Answer:

The average inventory if they order at the optimal order quantity is 1.335

Explanation:

Accordin to the formula

Optimal order quantity = \sqrt{2*yearly demand * Order cost/Holding cost}

=\sqrt{2*52*457*3 / 0.02}

= 2670

Average inventory = Optimal order quantity / 2 = 1335.

6 0
2 years ago
Other questions:
  • A ______ is "the basic interpretive mechanism to let people know what an organization is doing and are sent out to editors and r
    15·1 answer
  • Ocean sound college, a liberal arts college located on the west coast, provides dormitory housing for approximately half of its
    10·1 answer
  • What might be a plausible explanation for the extra entry? give at least two possibilities
    13·1 answer
  • Ray works as an accountant for a non-profit organization. Ray got his current position after volunteering at a few of the non-pr
    10·1 answer
  • STU Corporation has $3 million in earnings on $20 million in sales and has 1 million shares outstanding. Earnings per share of c
    11·1 answer
  • Understanding Herzberg's Motivating Factors Theory In 1960, Frederick Herzberg constructed a two-dimensional paradigm of factors
    7·1 answer
  • On Mr. Casper’s debate team at Thunderbird High School, 20% of the members are Sophomores, 35% are Juniors and 45% are Seniors.
    12·1 answer
  • Handel Company uses the allowance method for estimating uncollectible accounts.
    15·1 answer
  • A stock has had the following year-end prices and dividends: Year Price Dividend 1 $ 43.37 - 2 48.35 $ .60 3 57.27 .63 4 45.35 .
    14·1 answer
  • The Korean soap opera example discussed in the video is an example of how Domino’s was successful at educating the South Korean
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!