Answer:
Fixed cost= $50,000
Explanation:
The high low method is the process by which highest level of activity ND lowest level of activity are comapred along with total cost at each level. Fixed and variable cost can be calculated using equations.
Variable cost= (Highest activity cost- Lowest activity cost)/(Highest activity unit- Lowest activity unit)
Variable cost= (110,000-87,500)/ (4,000-2,500)
Variable cost= 22,500/ 1,500= $15 per unit
Fixed cost= High activity cost- (Variable cost* High activity units)
Fixed cost= 110,000- (15*4,000)
Fixed cost= 110,000- 60,000
Fixed cost= $50,000
Answer:
a. real interest rate is 0.217 or 21.7%.
b. saving = 134
, investment is 332
, consumption is 3666.
Explanation:
a) Y = Cd + Id + Gd
Where Y= output
Cd= consumption
Id= Investment purchases
Gd=Government purchases
Y= (3600 - 2000r + 0.10Y) + (1200 - 4000r) + 1000
Y=5800-6000r+0.10Y
0.9Y=5800-6000r
At full employment Y=5000
Putting the value of Y in the above equation
0.9*5000=5800-6000r
5800-4500=6000r
r=0.217
Therefore real interest rate is 0.217 or 21.7%.
(b) Sd = Y - Cd - G
where Sd is national saving
Sd = Y - (3600 - 2000r + 0.1Y) - 1200
Sd = 5000-(3600 - 2000*0.217 + 0.1*5000) - 1200 =5000-3600+434-500-1200 = 134
Therefore, saving = 134
Id= 1200-4000*0.217 =332
Therefore, investment is 332
Cd= 3600-2000r+0.10Y=3600-434+500=3666
Therefore, consumption is 3666.
Answer:
The correct answer is C.
Explanation:
Giving the following information:
Total Estimated total machine-hours (MHs) 10,000
Estimated total fixed manufacturing overhead cost= $45,800
Total Estimated variable manufacturing overhead cost- per MH= $1.90 + $2.10= $4
To calculate the estimated manufacturing overhead rate we need to use the following formula:
<u>Estimated manufacturing overhead rate= total estimated overhead costs for the period/ total amount of allocation base</u>
<u>Estimated FIXED manufacturing overhead rate=</u> (45,800/10,000)= $4.58
Answer:
Capacity utilization rate in October is 63.75%
Explanation:
Units produced in October = 18170
Units production in most efficient way = 28500
Capacity utilization rate in October = 18170 / 28500 = 0.6375
In percentage, it is 63.75%
Answer:
$0.70 and 3.3
Explanation:
Data provided in the question
Household spending for each additional dollar = $0.70
And, the remaining amount = $0.30
So in the given case,
The marginal propensity to consume (MPC) = household spending for each additional dollar i.e $0.70
And, the Spending multiplier is
= 1 ÷ 1 - MPC
= 1 ÷ 1 - $0.70
= 1 ÷ $0.30
= 3.3