Answer:
The amount of cash paid for intrest expense during the year was $ 41.500.
Explanation:
Cash paid for interest expense = bond interest expense + Decrease in premium on bonds payable account
= $ 40,000 + $ 1,500
= $ 41,500
Therefore, the amount of cash paid for intrest expense during the year was $ 41.500.
Answer: E
Explanation:Self-managed work teams represent an approach to organizational design that goes beyond quality circles or ad hoc problem-solving teams. These teams are natural work groups that work together to perform a function or produce a product or service. They not only do the work but also take on the management of that work functions formerly performed by supervisors and managers. This allows managers to teach, coach, develop and facilitate rather than simply direct and control. In a self Self-managed work teams there’s decrease position take on supervision .
Answer:
$29,000
Explanation:
Calculation would be as follows:
Particular Amount ($)
Beginning Cash 10,000
Add: Cash Receipt 85,000
Less: Cash Disbursement (66,000)
Cash Available 29,000
Hence, the cash available over disbursement for the month would be $29,000.
Answer:
$1.92 million
Explanation:
The value of the subsidy per year = $12,000,000 x 3% = $360,000
Now we have to find the present value of the cash flows using an excel spreadsheet and the net present value function =NPV(discount rate,series of cash flows)
discount rate = 10% (market rate)
cash flows = 8 cash flows of 360,000 each
=NPV(10%,360000,360000,360000,360000,360000,360000,360000,360000) = $1,920,573 ≈ $1.92 million
Answer:
$28,000 and $12,000, respectively
Explanation:
Marginal cost = incremental cost from Plan C to Plan D
= total cost (plan D) - total cost (plan C)
= 72,000 - 44,000 = $28,000
Marginal benefit = incremental benefit from Plan C to Plan D
= total benefit (plan D) - total benefit (plan C)
= 64,000 - 52,000 = $12,000
Therefore marginal cost and benefits for Plan D = $28,000 and $12,000, respectively