Answer:
The correct answer is letter "A": Risk identification.
Explanation:
Risk identification is one of the steps used in the risk management process. Risks are determined through the measurement of the parameters that define them, the size of the loss or possible damage, and the possibility that the loss or damage eventually takes place.
Answer:
Credit card and bank fees. Hourly wages and direct labor. Shipping costs. Raw materials.
Explanation:
Answer:
95%, 73.1%
Explanation:
Actual output= 950 per year
Design capacity= 1300 per year (Theoretical capacity)
Effective capacity= 1000 per year (efficiency of the shop)
Now Efficiency = actual output/effective capacity = 950/1000 = 0.95, 95.0%
Utilization= actual output/ design capacity = 950/1300 = 0.7308, 73.1%