answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Blababa [14]
2 years ago
15

Evaluate the current China/Taiwan logistics costs. Assume a current total volume of 190,000 CBM and that 89 percent is shipped d

irect from the supplier plants in containers. Use the data from the case and assume that the supplier-loaded containers are 85 percent full. Assume that consolidation centers are run at each of the four port locations. The consolidation centers use only 40-foot containers and fill them to 96 percent capacity. Assume that it costs $480 to ship a 20-foot container and $600 to ship a 40-foot container. What is the total cost to get the containers to the United States? Do not include U.S. port costs in this part of the analysis.
Business
1 answer:
RSB [31]2 years ago
4 0

Answer:

The total cost involved in shipping the containers to country U.S is $2,594,930

Explanation:

Consider the following information regarding Company WWG:

Total Current volume (CBM) = 190,000  

Direct shipping percentage = 0.89  

Direct ship Volume (CBM) = 169,100  

Consolidation center volume = 190,000 - 169,100 = 20,900

Calculate the shipping cost of the company as shown below:  

Shipping Cost calculations

Direct ship by Container type (in Feet)  20    40  

Volume (%)                            0.21    0.79  

Volume (CBM)                169,100*0.21          169,100*0.79

                                                                          = 35,511           =133,589

Container capacity used         85%    85%

Container center by container type

Volume (%) = 100  

Volume (CBM) = 20,900

Container capacity used = 96%

Container capacity (CBM) (34)  

Container shipped = 35,511/ (34*0.85) =1,229  

Shipping Cost per container = $480

Shipping Cost by container size ($) = 1,229*480 4589,920

Container capacity (CBM) (67)      

Container shipped  = 133,589/ (0.85*67) + 20,900/ (0.96*67) = 2,671  

Shipping Cost per container = $600

Shipping Cost by container size ($) = 2,671*600 = $1,602,600

Calculate the total shipping cost as shown below:  

Total shipping cost = $589,920+$1,602,600 = $2,192,520

Calculate the consolidation center operating cost as shown below:

Number of centers = 4

Annual fixed cost per center = $75,000

Total annual fixed cost = $75,000*4 =$300,000

Variable cost per CBM = $4.9

Total annual variable cost = 20,900*$4.9 = $102,410

Total annual consolidation center costs = $300,000+$102,410= $402,410

Calculate the total cost involved in shipping containers to the Country U as shown below:

Total Cost = Total Shipping Cost + Total Annual Consolidation center Cost  

     = $2,192,520 + $402,410

     = $2,594,930

Hence, the total cost involved in shipping the containers to country U.S is $2,594,930.

You might be interested in
ZigZag Cola produces a​ lemon-lime soda. The production process starts with workers mixing the lemon syrup and lime flavors in a
Whitepunk [10]

Answer:

Zig Zag Cola

1. Classification of costs according to their category in the value chain:

a. Inbound logistics (relationship with suppliers):

New recipe                                       $ 1,300

Lime flavoring                                   $ 1,180

Bottles                                              $ 1,040

Salt                                                        $ 50

Lemon syrup                                 $ 16,000

Freight-in on materials                  $ 2,000

Total cost of Inbound logistics = $21,500

b. Operations:

Wages of workers who mix syrup     $ 7,800

Plant janitors' wages                             $ 900

Plant utilities                                          $ 650

Rearranging plant layout                    $ 1,600

Depreciation on plant & equipment $ 2,700

Total cost of Operations =               $13,650

c. Outbound logistics:

Delivery truck drivers' wages     $ 275

Depreciation on delivery trucks  $ 175

Total outbound logistics cost     $450

d. Marketing and sales:

Customer hotline                           $ 180

Sales commissions                       $ 325

Sales coupons for customers      $ 770

Total marketing and sales cost $1,275

e. Service:

Customer hotline                         $ 180

Sales coupons for customers     $ 770

Product Replacement                   $ 70

Total costs of Services            $1,020

2. Subcategories of Production Costs:

Direct Materials:

New recipe        $ 1,300

Lime flavoring    $ 1,180

Bottles               $ 1,040

Salt                         $ 50

Lemon syrup  $ 16,000

Freight-in

on materials   $ 2,000

Cost of materials $21,500

Direct Labor:

Wages of workers who mix syrup $ 7,800

Total cost of direct labor                $ 7,800

Manufacturing Overheads:

Plant janitors' wages                             $ 900

Plant utilities                                          $ 650

Rearranging plant layout                    $ 1,600

Depreciation on plant & equipment  $ 2,700

Total Overheads                                  $ 5,85

Explanation:

a) Data and Calculations:

Costs incurred (in thousands)

Direct Materials:

New recipe        $ 1,300

Lime flavoring    $ 1,180

Bottles               $ 1,040

Salt                         $ 50

Lemon syrup  $ 16,000

Freight-in

on materials   $ 2,000

Cost of materials $21,500

Direct Labor:

Wages of workers who mix syrup $ 7,800

Total cost of direct labor                $ 7,800

Manufacturing Overheads:

Plant janitors' wages                             $ 900

Plant utilities                                          $ 650

Rearranging plant layout                    $ 1,600

Depreciation on plant & equipment $ 2,700

Overheads                                         $ 5,850

Selling and Distribution Expenses:

Depreciation on delivery trucks  $ 175

Delivery truck drivers' wages     $ 275

Sales commissions                      $ 325

Customer hotline                         $ 180

Sales coupons for customers     $ 770

Product Replacement                   $ 70

Selling and Distribution costs   $1,795

b) ZigZag's value chain activities, according to Michael Porter, include inbound logistics, operations, outbound logistics, marketing and sales, and service. These activities create value that exceeds their cost for the purpose of generating a higher profit.  In a similar way, ZigZag's production costs can be categorized into direct materials, direct labor, and manufacturing overhead.

3 0
1 year ago
U.S.-based companies should turn to the _____ for the most comprehensive source of export information.
Juliette [100K]

Answer:

Department of commerce

Explanation:

U.S.-based companies should turn to the department of commerce for the most comprehensive source of export information.

The department of commerce is a section in the United States government. It creates jobs through good and favorable international trade terms, sustainable development and through access to high technology.

It provides companies with trade informations of which exports is one.

6 0
2 years ago
Denton Company manufactures and sells a single product. Cost data for the product are given below:
marissa [1.9K]

Answer:

1. The unit product cost under absorption costing and variable costing.

Product Cost : Absorption Costing = $23,44

Product Cost : Variable Costing = $19.00

2. Contribution format variable costing income statements for July and August.

                                                                       July                 August

Sales                                                         1,196,000            1,612,000

Less Cost of Sales :                                 (437,000)             (513,000)

Opening Stock                                                0                      76,000

Add Production                                         513,000               513,000

Less Closing Stock                                   (76,000)               (76,000)

Contribution                                             759,000            1,099,000

Less Expenses :

Selling and administrative expenses

Variable :                                                   (23,000)               (21,000)

Fixed :                                                      (169,000)             (169,000)

Net operating income                             567,000              909,000

3. Reconcile the variable costing and absorption costing net operating income

                                                                          July                      August

Absorption costing net operating income   $584,760               $891,240

Add Fixed Costs in Opening Inventory                                          $17,760

Less Fixed Costs in Closing Inventory          ($17,760)

Variable costing net operating income       $567,000              $909,000

Explanation:

Product Cost : Absorption Costing = All Manufacturing Costs (Fixed and Variable)

                                                          = $5+$11+$3+($120,000/27,000)

                                                          = $5+$11+$3+$4.44

                                                          = $23,44

Product Cost : Variable Costing = Variable Manufacturing Costs

                                                     = $5+$11+$3

                                                     = $19.00

6 0
1 year ago
Hector is philosophically opposed to unions. "Why should I be required to join an organization I don't agree with, or pay a fee
AnnyKZ [126]

Answer:

Open

Explanation:

Open shop arrangement is the term which is defined or described as the office, factory or other kind of business establishment in which the union, which is selected or elected through a majority of the employees, that later act as the representative of all the employees while making the agreements with the employer.

So, in this case, the Hector is against the or opposed ton unions. Therefore, the comments of the Hector states that he is in favor of an open shop arrangement.

3 0
2 years ago
Suppose that, in a competitive market without government regulations, the equilibrium price of milk is $2.50 per gallon. Complet
Darina [25.2K]

Answer and Explanation:

According to the scenario, computation of the given data are as follow:-

Price ceiling:-This is show the limit of the price on maximizing value of the product which is decided by government and his imposed group for customer.

Binding:-The binding price ceiling is below the equilibrium price.  

Unbinding:-The unbinding price ceiling is above equilibrium price.  

Price floor:-This is show the limit of the price on lower value of the product which is decided by government and his imposed group for customer. A price floor must be higher than the price equilibrium price in order to be effective.  

Binding:-The binding price floor is above the equilibrium price.  

Unbinding:-The unbinding price floor is below the equilibrium price.

It is given that the equilibrium price of milk is $2.50 per gallon.

Statement 1:-This is the example of price floor and binding because minimum price of $2.30 per gallon is decided.

Statement 2:-This is the example of price floor and binding because minimum price of $3.40 per gallon is decided for gasoline.

Statement 3:-This is the example of price floor and binding because teenagers are not hired due to minimum-wage laws.  

7 0
1 year ago
Other questions:
  • Aiden just landed a new full time job with a great salary. He currently lives in Virginia, but his new job is in Oregon. One of
    9·1 answer
  • As the price of tuition rises from $15000 to $20000, the price elasticity of demand for tuition for out-of-state applicants is _
    14·2 answers
  • After his annual performance appraisal, Joe was disappointed with his 5 percent increase in pay, compared to the 10 percent incr
    14·1 answer
  • Kosher Pickle Company acquires all the outstanding stock of Midwest Produce for $15.0 million. The fair value of Midwest's asset
    15·1 answer
  • The standards for product V28 call for 8.6 pounds of raw material that costs $19.00 per pound. Last month, 2,600 pounds of the r
    7·1 answer
  • The following selected accounts and their current balances appear in the ledger of Clairemont Co. for the fiscal year ended May
    14·1 answer
  • Interest During Construction Dexter Construction Corporation is building a student condominium complex; it started construction
    11·1 answer
  • Kosher Pickle Company acquires all the outstanding stock of Midwest Produce for $12.5 million. The fair value of Midwest's asset
    11·1 answer
  • Joseph lost $5,000 after engaging in a work-from-home scam. What action should he take to seek retribution?
    6·1 answer
  • Pearson Motors has a target capital structure of 45% debt and 55% common equity, with no preferred stock. The yield to maturity
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!