answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ryzh [129]
2 years ago
14

Which technique helps you become more resourceful? A. looking at current trends B. looking for perfect solutions C. thinking lik

e a child D. thinking more logically
Business
2 answers:
ad-work [718]2 years ago
6 0

the answer is D. Thinking more logically

monitta2 years ago
4 0

The correct answer is C. Thinking like a child.

I just took the test and got 5/5 right.

Hope this helped have as great day! c:

You might be interested in
The following information is available for Barnes Company for the fiscal year ended December 31: Beginning finished goods invent
weqwewe [10]

Answer:  $57,000

Explanation:

Given that,

Beginning finished goods inventory in units = 0

Units produced = 7,000

Units sold = 5,100

Sales = $663,000

Materials cost = $140,000

Variable conversion cost used = $70,000

Fixed manufacturing cost = $490,000

Indirect operating costs (fixed) = $102,000

Total Variable cost of units produced = Materials cost + Variable conversion cost used

                                                               = $140,000 + $70,000

                                                               = $210,000

Variable\ cost\ per\ unit = \frac{Total\ variable\ cost}{units\ produced}

                                               =\frac{210,000}{7,000}

                                               = $30

Units in ending inventory = Units produced - Units sold

                                          = 7,000 - 5,100

                                          = 1,900

Value of Variable costing ending inventory = Units in ending inventory × Variable cost per unit

                                                                        = 1,900 × $30

                                                                        = $57,000

5 0
1 year ago
(Prepared from a situation suggested by Professor John W. Hardy.) Lone Star Meat Packers is a major processor of beef and other
Wewaii [24]

Answer:

Instructions are listed below.

Explanation:

Giving the following information:

1 Pound T-bone:

Selling price ($7.95 per pound) $ 7.95

Joint costs= $3.80

Profit per pound $ 4.15

Further process:

It costs $0.55 to further process one T-bone steak.

6-ounce filet mignon and one 8-ounce New York cut.

The filet mignon can be sold for $12.00 per pound, and the New York cut can be sold for $8.80 per pound.

A) Filet mignon: $12.00 pound

1 ounce= 16 ounce

0.375= 6 ounce

Price= 0.375*12= $4.5

New York cut= $8.80 a pound

Price= 0.5*8.80= $4.4

Sales= 4.5+4.4= $8.9

Costs= 3.80 + 0.55= 4.35

Profit= $4.55

B) It is more profitable to further process the T-bone stake by $0.40.

7 0
2 years ago
Mainstream economic theorizing sees work as a lousy activity that workers tolerate in order to earn income. One way that work is
Mice21 [21]

Answer:

the correct answer is "opportunity cost".

the opportunity cost here means the cost of the next best opportunity lost because of spending time at work, this could be 8 hours, 10 hours at work, etc.

the underline point here is that when someone works for, lets say, 8 hours, he or she could have done something else that they enjoy and brings value to them and their family.

but since they are working, they can not engage in that activity. because of this, we call it the opportunity cost! simple right?

Explanation:

6 0
1 year ago
The following information, based on the 12/31/2021 Annual Report to Shareholders of Krafty Foods ($ in millions):
amid [387]

Answer:

Net income$ 1,982

Explanation:

Preparation of income statement for Krafty Foods for the year ended December 31, 2021

Krafty Foods Income Statement For the Year Ended December 31, 2021

($ in millions)

Operating revenues 34,375

Less Cost of goods sold 17,631

Gross profit 16,744

Marketing, general and administration expenses

11,560

Operating income 5,184

(16,744-11,560)

Interest and other debt expense, net

1,537

Income before taxes 3,647

(5,184-1,537)

Income tax expense 1,665

Net income$ 1,982

(3,647-1,665)

Therefore the Net income of the income statement for Krafty Foods for the year ended December 31, 2021 will be $1,982

5 0
2 years ago
Griffin and Rhodes formed a partnership on January 1, 2009. Griffin contributed cash of $120,000 and Rhodes contributed land wit
Tresset [83]

Answer:

correct option is B. $15,000

Explanation:

given data

contributed cash = $120,000

Fair Value of land = $160,000

originally paid = $90,000

Sale value of land = $190,000

to find out

how much of the gain from sale of land should be credited to Griffin for financial accounting purposes

solution

gain on sale is here as

gain on sale = Sale value of land - Fair Value of land -

Gain on sale of land = $190,000 - $160,000

Gain on sale of land = $30000

split the $30000 between the equal partners for a total gain credited to Griffin

total gain credited to Griffin = $15000

so correct option is B. $15,000

6 0
1 year ago
Other questions:
  • Melvin has been an accountant for 26 years. he enjoys keeping personal and office files in an organized fashion. his favorite te
    14·1 answer
  • Whitman Company has just completed its first year of operations. The company’s absorption costing income statement for the year
    5·1 answer
  • Atlas Home Supply has paid a constant annual dividend of $2.40 a share for the past 15 years. Yesterday, the firm announced the
    8·1 answer
  • Use the following information to determine the break-even point in units (rounded to the nearest whole unit): Unit sales41,000 U
    9·1 answer
  • Grullon Co. is considering a 7-for-3 stock split. The current stock price is $75.00 per share, and the firm believes that its to
    6·1 answer
  • McDonald’s requires $750,000 in cash or liquid assets, a __________ initial fee, plus a monthly service fee based on the restaur
    7·1 answer
  • Jipmor, an interior décor store in the city of Jeswayde, manufactures designer white oak furniture. Jipmor is highly dependent o
    9·2 answers
  • Varcoe Corporation bases its budgets on the activity measure customers served. During September, the company planned to serve 35
    13·1 answer
  • Xenon Inc.’s August 31 bank statement had an ending cash balance of $2,567. On August 31, Xenon’s general ledger showed a balanc
    7·1 answer
  • Suzette is receiving $10,000 today, $15,000 one year from today, and $25,000 four years from today. She will immediately invest
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!