answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Tamiku [17]
1 year ago
9

Laval produces lamps and home lighting fixtures. Its most popular product is a brushed aluminum desk lamp. This lamp is made fro

m components shaped in the fabricating department and assembled in the assembly department. Information related to the 26,000 desk lamps produced annually follows. Direct materials $ 265,000 Direct labor Fabricating department (6,500 DLH × $26 per DLH) $ 169,000 Assembly department (15,800 DLH × $25 per DLH) $ 395,000 Machine hours Fabricating department 14,500 MH Assembly department 21,100 MH Expected overhead cost and related data for the two production departments follow. Fabricating Assembly Direct labor hours 210,000 DLH 295,000 DLH Machine hours 167,000 MH 125,000 MH Overhead cost $ 360,000 $ 455,000 Required 1. Determine the plantwide overhead rate for Laval using direct labor hours as a base. 2. Determine the total manufacturing cost per unit for the aluminum desk lamp using the plantwide overhead rate. 3. Compute departmental overhead rates based on machine hours in the fabricating department and direct labor hours in the assembly department. 4. Use departmental overhead rates from requirement 3 to determine the total manufacturing cost per unit for the aluminum desk lamps.
Business
1 answer:
Vedmedyk [2.9K]1 year ago
6 0

Answer:

1. Estimated overhead rate on Plant level                     $ 1.614 per hour

2. Total manufacturing cost per unit                                $ 33.27 per unit    

3. Overhead rate -Fabricating Department based on MH  $ 2.16 per MH

    Overhead rate for Assembly Department on DLH         $ 1.54 per DLH

4.  Total manufacturing cost on departmental rates       $ 34.03 per unit                                                                                    

Explanation:

Computation of overhead rate on plantwise basis

Plantwise overhead costs are to be determined on direct labor hours

Estimated overhead cost - Fabricating                                     $ 360,000

Estimated overhead cost - Assembly                                       <u>$  455,000</u>

Total Plantwise estimated overhead cost                                 $ 815,000

Direct Labor Hours - Fabricating                                                210,000 hours

Direct Labor hours - Assembly                                                  <u> 295,000 </u>hours

Total Direct Labor hours - Plant                                                505,000 hours

Estimated overhead rate on Plant level                                $ 1.614 per hour

Computation of total manufacturing cost per unit

Direct Materials                                                                              $ 265,000

Direct Labor

Fabricating = ( 6,500 DLH * $ 26 per hour)       $ 169,000

Assembly = ( 15,800 DLH * $ 35 per hour)        <u>$ 395,000</u>  

Total Direct Labor Cost                                                                 $ 564,000

Total Overhead cost on basis of DLH

Fabricating 6,500+Assembly 15.800=22,300 hours at $ 1.614  <u>$    35,992</u>

Total manufacturing cost                                                               $ 864,992

No of units produced                                                                          26,000

Total manufacturing cost per unit ( $ 864,992/26,000)     $ 33.27 per unit

Computation of departmental overhead rates

<u>Fabricating Department</u>

Estimated overhead cost - Fabricating                                     $ 360,000  

Estimated Machine Hours - Fabricating                                      167,000 hours

Overhead rate for Fabricating Department based on MH       $  2.16 per MH

<u>Assembly Department</u>

Estimated overhead cost - Assembly                                       $  455,000

Direct Labor hours - Assembly                                                  <u> 295,000 </u>hours

Overhead rate for Assembly Department on DLH                   $ 1.54 per DLH                                            

Computation of manufacturing cost per unit using Departmental rates

Direct Materials                                                                              $ 265,000

Direct Labor

Fabricating = ( 6,500 DLH * $ 26 per hour)       $ 169,000

Assembly = ( 15,800 DLH * $ 35 per hour)        <u>$ 395,000</u>  

Total Direct Labor Cost                                                                 $ 564,000

Total Overhead cost

Fabricating 14,500 MH at $ 2.16 per MH   $   31,320

Assembly 15.800 DLH at $ 1.54 per DLH  <u>$    24.332</u>

Total manufacturing cost on departmental OH rates                 $   55,652

Total manufacturing cost                                                               $ 884,652

No of units produced                                                                          26,000

Total manufacturing cost per unit ( $ 884,652/26,000)   $ 34.03 per unit

You might be interested in
7. Total Cost for Savings Piggy bank with cash Dean is planning to purchase a new Nissan Altima which costs $26,865. He has save
son4ous [18]

Answer:

The monthly deposit is calculated using PMT function :

rate = 1.2%/2 (converting annual rate into monthly rate)

nper = 12 * 5 (5 years of deposits with 12 monthly deposits each year)

pv = -3200 (Amount put into account now. This is entered with a negative sign because it is a cash outflow)

fv = 26865 (Required value of account after 5 years)

PMT is calculated to be $379.70.

The monthly deposit is  $379.70.

7 0
1 year ago
Porter Company uses standard costs for its manufacturing division. Standards specify 0.1 direct labor hours per unit of product.
kkurt [141]

Answer:

1,370.85 Unfavorable

Explanation:

Standard rate :

= Budgeted variable overhead costs ÷ Budgeted direct labor hours

= $13500 ÷ 640

Direct labor hours = $21.09 per direct labor hour

Standard time to produce goods :

= Budgeted direct labor hours  ÷ Production volume

= 640 ÷ 6,400

= 0.10 hours

VOH Efficiency Variance

= ( SH − AH ) × SR

where,

SH are standard direct labor hours allowed

AH are the actual direct labor hours

SR is the standard variable overhead rate

(SH − AH ) × SR

= [(4,200 × 0.10) - 485] × $21.09

= (420 - 485) × $21.09

= 1,370.85 Unfavorable

5 0
1 year ago
Danielle has a blog with her website and wants to evaluate the engagement of her readers. Her blog posts usually take at least 4
Ber [7]
I have a tought that is destination because it goes on so
7 0
2 years ago
When your music teacher asks that you increase the decibels in a particular part of your performance, he is specifically request
REY [17]
Loudness. Hope this helps.
8 0
1 year ago
A major equipment purchase is being considered Metro Atlanta. The initial cost is determined to be $1,000,000. It is estimated t
natka813 [3]
The Payback period is 5 years

5 0
1 year ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A visually evident condition that should alert a reasonably diligent real estate agent as to a problem is commonly referred to a
    12·1 answer
  • Lacy hired richard to paint her house. richard took too many jobs and realized that he did not have time to complete them all, s
    13·1 answer
  • An office building has $66,000 of net income and sold for $550,000. What was the rate of return? 12% 8.3% 10% 11.1%
    15·2 answers
  • Which is an example of an expense control strategy?
    11·1 answer
  • Which of the following statements about operations management processes is NOT true? Group of answer choices Inputs to operation
    14·1 answer
  • An entrepreneur has purchased a gym franchise and been very disappointed in the results. The franchise has not earned what the e
    9·1 answer
  • Consider two nations, Spendia and Savia. The MPC for Spendia is 0.8, and the MPC for Savia is 0.5. Assume that both nations expe
    5·1 answer
  • Amelia has a lot of business knowledge and is confident in her abilities to open a successful store. She recently opened a baker
    8·1 answer
  • You sell $4,000 per week in bags of dog food at 30% margin. You sell $3,000 per week in dog toys at 45% margin. Which generates
    8·1 answer
  • Solar Innovations Corporation bought a machine at the beginning of the year at a cost of $42,000. The estimated useful life was
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!