Answer:
Intrinsic value of Stock C is 300
Explanation:
given data
expected pay dividend = $3
growth rate of dividends = 9%
stock C require a rate of return = 10%
stock D require a rate of return = 13%
solution
we get here intrinsic value by the DDM method
intrinsic value = Upcoming Dividend ÷ ( Required rate of return - Growth rate of stock ) .................1
intrinsic value =
intrinsic value =
intrinsic value = 300
so intrinsic value of Stock C is 300
Answer:
The correct answer is letter "B": joint venture.
Explanation:
Two or more companies in a traditional joint venture plan to commit capital and resources to a specific project. Developers, manufacturers, and service providers typically agree to form a joint venture. If successful, those parties divide the income based on the value of their respective joint venture contributions.
Answer:
the answer is =32291.67.
The firm should take the advantage of the new quantity as the total cost is lesser as compared with the old supplier. the firm can save $340 by approximately taking the advantage of the new quantity discount.
Explanation:
Solution
Given that:
The Annual demand D = 5000 boxes
The Cost C = $6.4 per each box
The Carrying cost H = 25% of the unit cost = 0.25*6.4 = 1.6
The ordering costs S = $25.00
Now,
EOQ =√2DS/H
EOQ =√(2*5000 * 25)/1.6
Thus,
EOQ =Q = 395.28
The Total cost = DC + (Q/2)H + (D/Q)S
= 5000*6.4 + (395.28 /2) 1.6 + (5000/395.28)25
Then,
T = 32000 + 316.23 + 316.23
= 32632.46
So,
The new supplier has offered to sell the same item for the amount of $6.00 if Q = 3,000 boxes
Hence,
The total cost = 5000 * 6 + (3000/2)1.5 + (5000/3000)25
= 30000 + 2250 + 41.67
= 32291.67
Therefore, The firm should take the advantage of the new quantity as the total cost is lesser as compared with the old supplier. the firm can save $340 by approximately taking the advantage of the new quantity discount.
Answer:
The correct answer is 1. communications.
Explanation:
Project Communications Management includes the processes required to ensure that the generation, collection, distribution, storage, retrieval, and final disposal of project information are adequate and timely. Project managers spend most of their time communicating with team members and others interested in the project, whether they are internal (at all levels of the organization) or external to it. Effective communication creates a bridge between the different stakeholders involved in a project, connecting different cultural and organizational environments, different levels of experience, and diverse perspectives and interests in the implementation or outcome of the project.
Answer:CRM software ERP system
Explanation:
This software system provide data input model for different business departments e g manufacturing, makerting, Accounting etc and facilitates their integration and making use of data from different units