Answer:
Quarterly dividend = $1.00
Required rate of return per annum = 8% = 0.08
Quarterly rate of return = 0.08/4 = 0.02
Current market price = <u>Quarterly dividend</u>
Quarterly required rate of return
= $1.00
0.08
= $12.5
The amount to pay for 1,000 shares = $1.25 x 1,000 = $12,500
Explanation:
The current market price is calculated as quarterly dividend paid divided by quarterly required rate of return. Then, we will multiply the current market price by the number of shares in order to determine the total amount to pay for the shares.
Answer:
Option A is correct
Explanation:
The 2 Option are:
<em>i. The firm Delta Insurers typically affirms claims within 120 days after it receives proof of loss statements
</em>
<em>ii. The firm Delta Insurers typically denies claims within 120 days after it receives proof of loss statements.</em>
<em />
Delta insurance company is a typical insurance company that operates it business in line with the Insurance practice code in its operation country. Failure of perform those duties strictly will lead to revoke of operational license which will incur consequential loss for the Insurance Company.
Delta Insurers insures against peril of Vehicle, Fire, Burglary, Consequential loss, Business Interruption and so on.
The insurer however have its own mode of settling claims as stated in the Policy form. The statement might be stated in there that "<em>we typically affirms claims within 120 days after we receives proof of loss statements". </em>No insurer can states in its policy form that "<em>we typically affirms claims within 120 days after it receives proof of loss statements", t</em>his is against the code of conduct of Insurance business
<em />
Answer:
$114.65
Explanation:
If you divide $687.89 by 6 months you'll get $114.64833333333333333 but if you simply you'll get 114.65 and you'll only pay $0.11 over.
Answer: A, B, and C. ALL OF THE ABOVE!
Explanation:
They're all the correct answer.
Answer:
Yield to maturity =11.75%
Explanation:
The yield to maturity to Maturity van be worked out using the formula below:
YM =( C + F-P/n) ÷ ( 1/2× (F+P))
C- annual coupon,
F- face value ,
P- current price,
n- number of years to maturity
YM - Yield to maturity
C- 8%× 1000 = 80, P- 878.31, F- 1000
AYM = 80 + (1000-878.31)/4 ÷ 1/2× (1000+878.31)
= 110.4225 ÷ 939.155
= 11.75%
Yield to maturity =11.75%