Comparing and contrasting sets of data in order to rank them and make a decisions best defines as evaluation. In evaluation, you need to rank your employees for the compensation or salary increase that they will receive. The most performer will receive the biggest increase since he has done bigger.
Answer:
a) If Jeff purchases today, then he can expect to earn $30,000.
b) If Jeff decides to wait and try to purchase tomorrow, his expected profit is $22,000.
c) If Jeff decides to wait even more and buy the day after tomorrow, then his expected profit is $8,400.
d) Three days form now there will be no XPO2 available, so his profit is $0.
e) Jeff should purchase the XPO2 today and earn $30,000.
Explanation:
selling price $180,000
- buys today, then profit = $180,000 - $150,000 = $30,000
- buys tomorrow, then profit = $180,000 - $125,000 = $55,000 x 40% = $22,000
- if he buys the day after tomorrow, then profit = $180,000 - $110,000 = $70,000 x 40% x 30% = $8,400
- if he waits 3 days, then his profit is $0 because there are no XPO2s available.
Answer:
-4.3; inelastic
Explanation:
Initial price = $6.45
Initial quantity demanded = 600
New price = $6.95
New quantity demanded = 400
Percentage change in Quantity demanded:
= (Change in quantity demanded ÷ Initial quantity demanded) × 100
= [(400 - 600) ÷ 600] × 100
= (-200 ÷ 600) × 100
= 0.3333 × 100
= -33.33%
Percentage change in price:
= (Change in price ÷ Initial price) × 100
= [($6.95 - $6.45) ÷ $6.45] × 100
= ($0.5 ÷ $6.45) × 100
= 0.0775 × 100
= 7.75%
Therefore, the price elasticity of demand is as follows:
= Percentage change in quantity demanded ÷ Percentage change in price
= -33.33 ÷ 7.75
= -4.3
Hence, the price elasticity of demand is inelastic.
Answer:
The best question to ask the CEO's personal assistant while you are waiting for the CEO is:
Could you tell me about your work environment?
Explanation:
This question will enable you to build rapport with the personal assistant and to learn more about the organization. It will expose the personal assistant's job satisfaction level, the job setting, and social features, including physical conditions for a worker at the organization to fulfill her responsibilities. The question will also expose the general employee feelings of wellbeing, workplace relationships, productivity efficiency, and employee health. It will expose the organization culture, which is an important determinant of organizational success.
Answer:
C) competition
Explanation:
ACE's new computer is in the introduction stage of the product life cycle. It is a very new and different product and therefore ACE can charge a high price until the growth stage begins. During the growth stage, the product's demand will increase and it will become a normal available product, that will attract several competitors into the market. Competitors might introduce newer versions of the product which are slightly different, but specially the price will be a decisive factor. As more competitors enter the market, the price will fall.