answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ANTONII [103]
2 years ago
7

Compute the number of units available for sale in March. 1(b). Compute the number of units in ending inventory on March 31. 2. C

ompute the cost assigned to ending inventory using specific identification. Note: The March 9 sale consists of 80 units from March 1 purchase and 340 units from the March 5 purchase; the March 29 sale consists of 40 units from the March 18 purchase and 120 units from the March 25 purchase.
Business
2 answers:
vlada-n [284]2 years ago
5 0

Answer:

1. Total number of unit is 820

Total purchase is & 46, 600

2. Units in ending inventory is 240 units

3. Ending inventory is $13,510

Explanation:

1.Compute cost of goods available for sale and the number of units available for sale.

Beginning Inventory:100 Units @ $50=$ 5,000

Add purchases:

March 5 Purchase400 Units @ $55 =$ 22,000

March 18 Purchase 120 Units @ $60 =$7,200

March 25 Purchase 200Units @ 62 =$12,400

Therefore

Total Purchases is $41,600

Cost of goods available for sale: 820 units$ 46,600

The total number is the addition of all total units which is 820units

The addition of all the cost of purchase will give us $46600

2.Compute the number of units in ending inventory.

Units available for sale is 820

Less sales:

March 9 Sale420

March 29 Sale160

Total units sold is 580

Units in ending inventory is 240

3.Compute the cost assigned to ending inventory using (a) FIFO, (b) LIFO, (c) weighted average, and (d) specific identification. (Round all amounts to cents.) -5*4 pts =-20 pts

Warnerwoods Company

Ending inventory cost as of March 31,

Using Different Inventory Costing Methods

FIFO method:

40 units @ $60=$ 2,400

200 units @ $62 =12,400

Ending inventory: $ 14,800

LIFO method:

100 units @ $50=$ 5,000

140 units @ $55= 7,700

Ending inventory:$ 12,700

Weighted Average method:

Cost of goods available for sale $46,600 / 820 units = $ 56.83 weighted average cost unit

Ending inventory: 240 units x $56.83 weighted average cost =$13,639.20

Specific Identification method:20 units @ $50=$ 1,000

60 units @ $55=2,750

80 units @ $60 =4,800

80 units @ $62= 4,960

Ending inventory:$13,510

erastova [34]2 years ago
4 0

Answer:

Closing stock = sum of all purchase stocks amounts - 420 - 160

Explanation:

Date        Stock units  Cost Price

1 March Opening balance of stock    

5 March Purchase of stock      

9 March Sale (80 units + 340 units)   (420)

18 March Purchase  

25 March Purchase  

29 March  Sale (40 + 120)    (160)    

31 March Closing stock = sum of all purchase amounts – 420 – 160

Since the amounts of stock bought on the 1st, 5th, 18th and 25th are not given, it is impossible to calculate the required closing balance. Also, the cost price of each purchase is not given, therefore we cant compute the cost assigned to ending inventory.  

You might be interested in
Whays the difference in price beyween buying 10 jackets and buying 11 jackets
Mama L [17]
You have 1 more jacket with 11 jackets
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Roland is facing a criminal trial after being arrested for committing manslaughter. At a certain stage in the pretrial process ,
scoundrel [369]

Answer:

c

Explanation:

4 0
2 years ago
At the beginning of the current period, Shamrock Corp. had balances in Accounts Receivable of $187,800 and in Allowance for Doub
nignag [31]

Answer:

See below

Explanation:

The net realizable values are as follows

ai For accounts receivables

Ending balance of account receivables = Beginning balance of account receivables + Credit sale - Collections uncollectible amount

= $187,800 + $860,400 - $687,720

= $360,480

aii For allowance for doubtful debt

= Beginning balance + Previously written off amount - Uncollectible amount + Bad debt expense

= $9,630 + $2,859 - $7,381 + $18,412

= $23,070

6 0
1 year ago
Adjust the percentages of Chris’s investments to make his portfolio with potential for high growth
Oksana_A [137]
<h2>Answer:</h2><h3><em><u>Bond: 20%</u></em></h3><h3><u><em>Mutual Fund: 15%</em></u></h3><h3><u><em>Stock: 50%</em></u></h3><h3><u><em>Savings Account: 15%</em></u></h3>

<h2>Explanation:</h2><h3><u><em>E v e r F i</em></u></h3>
3 0
2 years ago
Management anticipates fixed costs of $74,300 and variable costs equal to 34% of sales. What will pretax income equal if sales a
Temka [501]

Answer:

pretax income is $152080

Explanation:

given data

fixed costs = $74300

variable costs = 34%

sales = $343000

to find out

pretax income

solution

we know that pretax income formula is

pretax income = sales - variable costs -  fixed costs

put all these value

pretax income = 343000 - 34% of 343000 -  74300

pretax income = 343000 - 116620 -  74300

pretax income = 152080

so pretax income is $152080

5 0
2 years ago
Other questions:
  • Here is a quote from the article: "instead, these nonemployed workers tend to be those who have been left behind by the economic
    11·1 answer
  • Shoe trends, a company that manufactures formal shoes for men and women, offers to give its customers $10 for an old pair of sho
    5·1 answer
  • Blacken Company manufactures motorcycles. The company's management accountant wants to calculate the fixed and variable costs as
    5·1 answer
  • On March 1, Roxanne acquires a house for $160,000. She pays $20,000 down and borrows the remaining $140,000 by obtaining a 15-ye
    15·1 answer
  • You made an investment of $12,000 into an account that paid you an annual interest rate of 3.5 percent for the first 5 years and
    13·1 answer
  • A major bank has an application where customers can see their balances in their checking accounts, the positions in their broker
    5·1 answer
  • Pelicans Ice is a snow cone stand near the local park. To plan for the? future, Pelicans Ice wants to determine its cost behavio
    10·1 answer
  • Michael Chang buys only tennis rackets during a particular year. During the year in question, the price of all goods rises by 10
    10·1 answer
  • ABC Co. issued 1 million 6 percent annual coupon bonds that mature in 10 years. The face value is $1,000 per bond. What are the
    11·1 answer
  • Phoi Nguyen, a manufacturing mechanic, determines that the molds for manufacturing plastic jar lids are wearing out sooner than
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!