Answer:
$7,000
Explanation:
The computation of the amount of purchasing department allocated to assembly department is shown below:
= Total purchasing department cost × number of purchase order ÷Total numbers of purchase orders in overall operating departments
= $35,000 × 4 ÷ 20
= $7,000
The 20 number of purchase orders is come from
= 16 + 4
= 20
We simply applied the above formula
Answer and Explanation:
The classification is as follows
1. Since it is a salary for the repair technicians so it would be an expense that is incurred
2. The remodeling should be capitalized and depreciated over their useful life of an asset
3, Since there is an annual maintenance cost, so it would be an expense that is incurred
4. The improvement of the line of production should be capitalized and depreciated over their useful life of an asset
5. Addition of a sprinkler system should be capitalized and depreciated over their useful life of an asset
Radio.
Newspapers, only a select people buy them, skywriting only reaches a small amount of people, and many people do not read magazines during workdays. However, radio is effective because most people most likely listen to it before work.
$1,032.19. Assume that the next coupon payment is exactly six months away. a) What is the yield-to- maturity of the bond? b) What is the effective annual rate
Cost per unit
(300,000÷15,000)+20=40
Current profit
50×15,000−40×15,000=150,000
Profit change
60×15,000−40×15,000=300,000
units will knoll need to sell for profit to remain the same as before the price change is
(150,000+300,000)÷40=11,250