Answer:
It would be unethical and a conflict of interest for Solomon to let his uncle in on the details because it would give his uncle an unfair advantage against the other bidding contractors. It's a form of nepotism
Explanation:
hope this helps have a great day
Answer:
Option 2 should be selected
Explanation:
Using a rational approach which option most benefit and have a minimum cost. We will use the break-even level here to decide which option should be selected.
Option 1
Price per call = $30
Variable cost per call = $18
Contribution = Sales - Variable cost = $30 - $18 = $12
Fixed Cost = $15,000
Break-even point = Fixed cost / Contribution per call = $15,000 / $12 = 1,250 calls
Option 2
Price per call = $30
Variable cost per call = $18 + ( $30 x 10% ) = $18 + $3 = $21
Contribution = Sales - Variable cost = $30 - $21 = $9
Fixed Cost = $9,000
Break-even point = Fixed cost / Contribution per call = $9,000 / $9 = 1,000 calls
Difference = 1,250 calls - 1,000 calls = 250 calls
Option 2 is better option because it take 250 less calls to reach at break-even in the month. It should be selected.
Answer
The answer and procedures of the exercise are attached in the following archives.
Step-by-step explanation:
You will find the procedures, formulas or necessary explanations in the archive attached below. If you have any question ask and I will aclare your doubts kindly.
Explanation:
The journal entry to record the uncollectible is shown below:
On December 31
Bad debt expense $800
To Allowance for doubtful debts $800
(Being the bad debt expense is recorded)
The computation is shown below:
= Sales × estimated percentage - credit balance of doubtful accounts
= $280,000 × 0.5% - $600
= $1,400 - $600
= $800