Answer:
$812.49
Explanation:
Given that
Sale value of ordinary annuity = $4,947.11
Time period = 8 years
Interest rate = 6.50%
So by considering the above information, the annual annuity payment is
$4,947.11 = Annual annuity payment × Present value annuity factor at 6.5% for 8 years
$4,947.11 = Annual annuity payment × 6.0888
So, the annual annuity payment is $812.49
Answer:
The correct answer is both A and C
Explanation:
Solution
Given that:
The Process 1 Registration, Capacity = 0.5 registration per minute (1/2)
The Process 2 Cashier, Capacity = 1*3 / 10 = 3/10 = 0.3 payments per minute
The Process 3 , Photo ID, Capacity = 1*4 / 20 = 0.2 ID per minute
Now
The Time taken for process a unit is minimum of Demand rate / Lowest process capacity
so, the flow rate = 0.2 student per minute or 5 minute per student
Thus,
The total time = 20 * 5 = 100 minutes.
Discount rate = 27%
Rate before discount = $125 per night
Rate after discount = 125-27%of 125
= 125-33.75 = $91.25
Total nights = 8
Total amount to be paid = 91.25*8 = $730 (answer)
As far as i remember, those three things are :
- Focus on doing one thing at a time. We tend to do many things all together that make us lost our focus
- Taking small steps in order to change
- SAving up for the benefit of our future
hope this helps
Answer:
b. As both an increase in the equipment account and an increase in contributions from donated services.
Explanation:
When the flood damages the vehicles there was a loss in the value of the organisation's equipment. The actor of restoring it to its previous state will require an addition to equipment account. So there will be an increase in equipment.
The services provided by the mechanic were free and will be recorded as a donated service. This is an increase in contributions from donated services.
There is no expense recorded as the services were performed for free.