Answer: $5,400
Explanation:
The 300 students on average agreed that they would be willing to pay $18 fo the beautification project.
The total monetary value of the benefit of the beautification initiative, as suggested by the survey is the amount that would be accrued if every student paid for the project at their Average Willingness to pay.
This would be,
= 300 * 18
= $5,400
The Total Benefit as suggested by the Survey is $5,400.
NB - The Total Benefit as suggested by the Survey is LESS than the cost of the Survey so the project SHOULD NOT be embarked on.
Answer:
Since this whole sales agreement is about a car, then it falls under the statute of frauds. Any sales contract or offer for any amount of $500 or more needs to be signed. We are not told the final price of the car, but if we consider that only the discount was $500, then we can assume that the price of the car was higher than that. Since the note was not signed, then the promise is not valid.
Answer:
$1,280,000
Explanation:
We know that
Debt to equity ratio = Debt ÷ total equity
0.6 = $360,000 + $120,000 ÷ total equity
0.6 = $480,000 ÷ total equity
So, the total equity = $800,000
In the balance sheet, the assets, liabilities, and stockholder equity is recorded. In this the accounting equation is used which is shown below:
Total assets = Total liabilities + stockholder equity
= $480,000 + $800,000
= $1,280,000
Answer:
A. Money left over after taxes are paid - Disposable income
B. Quantity theory of money helps explain the shape of this - Real
C. Part of GDP s definition that captures the quality of goods and services - Market Value
D. Caused by a fall in the money supply - Final
E. Part of GDP s definition that means you exclude used goods and services - Real
F. Sticky prices/wages justifies its shape - Final
G. Part of GDP s definition that means you exclude intermediary goods and services - Market Value
H. Used to make loans - Excess reserves
I. Used to cover withdraws - Disposable income
J. Interest rates are at their lower bound - Real
K. Represents the economy s fundamentals, such as population, capital, and technology - LRAS
L. Adjusted for inflation Final
M. Caused by a collapse of the stock market - Market Value
Explanation:
Long run aggregate supply is adjusted based on the products produced in the country. The supply rate is also adjusted based on demand factor. GDP is the monetary value of all goods and services produced in the country during a certain period.
Answer:
Total variable cost if 4 units were produced
= $33.75 x 4 units = $135
Total fixed cost = Total cost - Total variable cost
Total fixed cost = $175 -$135
Total fixed cost = $40
Average fixed cost = Total fixed cost/No of units
Average fixed cost = $40/10 units
Average fixed cost = $4
The correct answer is B
Explanation:
In this case, we need to calculate the total variable cost on the ground that 4 units were produced. Then, we will determine the total fixed cost by deducting the total variable cost from total cost. Finally, we will divide the total fixed cost by 10 units in order to obtain the average fixed cost.