Answer:
rework the units by spending $750 extra in order to get $1,500 in revenue
Explanation:
The company incurred in the following sunk costs:
- production costs = $2 per unit
Since the 500 units were all defective the company can:
sell the defective units at $1 each = $1 x 500 = $500 revenue
reworking the units for $1.50 each and selling them for $3 ⇒ contribution margin = $3 - $1.50 = $1.50 per unit, which results in a $750 gross profit
The company must consider the $1,000 spent first as sunk costs, since whatever action they decide, they will not recover them. Therefore the company must only analyze the alternatives starting from scratch.
Answer: $1.89
Explanation: As, we know that :-

where,
net income for common shareholders = net income - preferred dividend
= $20 - $3 = $17
= 9 shares
so putting the values into equation we get :-

= $1.89
Answer: The correct answer is "d. Power distance".
Explanation: In this case the power distance dimension is described as it deals with the social status relationships between superiors and subordinates.
power distance refers to the relationship between those in power and subordinates in a society where individuals of lower rank, depending on the culture of high or low power distance, react to that authority.
In this particular case, the relationship of power is of low distance since the participation of subordinates is tolerated and even encouraged.
Answer:
Executive information systems
Explanation:
Executive information systems - The reason behind establishing this system that allows the user to access internal and external data for completing the goal of the organization. it helps in decision making process by allowing access to the internal data. it includes quantitative analyses, statistical tools,etc.
Answer:
$28,700
Explanation:
We know that
Ending work in process inventory = Opening work in process inventory + total manufacturing cost - cost of finished goods manufactured
where,
Total manufacturing cost = cost of direct materials used + direct labor cost + overhead cost
= $408,000 + $56,000 + $72,000
= $536,000
So, the ending work in process inventory would be
= $16,200 + $536,000 - $523,500
= $28,700