Answer:
The value of this firm to shareholders is $70240
Explanation:
Using expected value approach, the value of the firm can be computed as :
(Optimistic value*its probability)+(pessimistic value*its probability)
optimistic value=$139000 and its probability is 68%=0.68
Pessimistic value=$121000 and its probability is 1-0.68=0.32
Expected value=($139000*0.68)+($121000*0.32)
=$133240
However, the value to shareholders is the expected value of the firm less debt of $63000
Equity value=$133240-$63000
=$70240
Answer:
Cultural capital
Explanation:
Cultural capital consists of knowledge about artistic trends and cultural acts that one can use to establish oneself in society, and demonstrate a particular social-standing. It also consists of tastes, preferences, and even ways of speaking, living, and moving.
The term was coined by French sociologist Pierre Bordieu. According to him, cultural capital is a form of class distinction, because the access to certain cultural products depends on variables such as race, ethnicity, income, sex, and religion.
Answer:
If a foreign government hires an American consulting firm to help the country's textile industry improve production operations, the contract is commercial, and if the foreign government refuses to pay, the consulting firm may sue the government in American courts.
False
Explanation:
Any company could be sued at anywhere so far there is bridge of agreement or contract, with the analogy above such consulting American company would be sued but in the above case, a consulting American firm can not sue themselves unless someone in the company sue the American consulting firm
Answer:
a safety manual
Explanation:
OSHA = Occupational Safety and Health Administration