Answer:
✔ Audio and Video Equipment Technician
✔ Broadcast Technician
✔ Film and Video Editor
✔ Sound Engineering Technician
Explanation:
Answer:
$18.74
Explanation:
the margin of error for a 95% confidence level = Z x (σ / √n)
- Z for a 95% confidence level = 1.96
- standard deviation (σ) = $160
- sample size (n) = 280
the margin of error for a 95% confidence level = 1.96 x ($160 / √280) = 1.96 x ($160 / 16.733) = 1.96 x $9.56 = $18.74
Answer and Explanation:
The computation is shown below:
a. For the maximum amount that spend each month on mortgage payment is
= Gross annual income ÷ total number of months in a year × mortgage payment percentage
= $39,600 ÷ 12 months × 28%
= $924
b. . For the maximum amount that spend each month on total credit obligatons
= Gross annual income ÷ total number of months in a year × mortgage payment percentage
= $39,600 ÷ 12 months × 36%
= $1,188
c. Now the maximum amount spend for all other debt is
For monthly mortgage
= $924 × 70%
= $646.8
And, for mortgage debt
= $1,188 × 70%
= $831.60
Dividend Yield ratio is calculated as percentage by dividing the Dividend per share by Market price per share. The formula for the Dividend Yield ratio is as follow:
Dividend Yield = Dividend per share / Market Price per share
We are given:
Dividend per share =$1.60
Market Price per share =$48
Hence, Dividend Yield = 1.60 /48 = 0.033 = 3.3%
Answer:
Part A:
Workers Needed=20.833≅21
Part B:
Productivity of individual worker=2.0833 parts/hour
Part C:
Multifactor productivity=0.0832 Parts/$
Explanation:
Part A:
Total parts =100,000
Workers needed= Total parts/(Parts per hour* hours per shift*Total Shifts)

Workers needed=20.833≅21
Part B:
Productivity of individual worker:

Part C:
Total cost of material= $10*100,000=$1,000,000
Capital Costl= $100,000
Total labor Cost=
Total labor Cost=$100,800
Multifactor productivity=Total Parts/(Total cost of material+capital cost+Total labor Cost)
