Answer:
Greg’s capital gain on the apartment = $590,000
Explanation:
Purchase Cost = $100,000
Improvements = $300,000
Total Initial cost = Purchase Cost + Improvements
Total Initial cost = $100,000 + $300,000
Total Initial cost = $400,000
Depreciation for 20 Years = Depreciation per annum * 20
= $2,500 * 20
= $50,000
Net Book value after 20 Years = Initial cost - Depreciation for 20 Years
= $400,000 - $50,000
= $350,000
Capital Gain = Net Sale - Net Book Value
When Net Sale = Sale Price - Commission
= $1,000,000 - $ 60,000
= $940,000
Hence, Capital Gain = Net Sale - Net Book Value
Capital Gain = $940,000 - $350,000
Capital Gain = $590,000
Answer:
The correct option here is D) $450,000.
Explanation:
The differential revenue from the acceptance offer is the additional amount of revenue that will be generated without affecting the revenue generated from the domestic sales in the normal course of operations.
The differential revenue from acceptance of offer can be calculated as -
= Selling price per unit per offer x number of units per offer
= $15 x 30,000
= $450,000
Therefore $450,000 is the differential revenue from the acceptance of offer.
Answer:
a safety manual
Explanation:
OSHA = Occupational Safety and Health Administration
Answer:
1200 U
Explanation:
Standard of material usage:
Material required 3 pounds per test
2000 core tests performed
Standard usage : 2,000 test * 3 pound per test = 6000 pounds
Actual usage of material = 7,200
Variance = 1,200 unfavorable.