In Volkswagen, part of the reason, I believe, that they stayed in Russia, is because Russia and Germany have, in many instances, combined military and political forces. For Russia, it's a pro to their economy because they are able to hire more people there. It is a con in the sense that it may cost Volkswagen more money to be there in Russia than what their income may total.
Answer:
Annual deposit= $31,570.47
Explanation:
Giving the following information:
She has determined that she will need to have $3,000,000 in her retirement savings account.
Her investments will earn 4% annually.
To calculate the annual deposit we need to use the following formula:
FV= {A*[(1+i)^n-1]}/i
A= annual deposit
Isolating A:
A= (FV*i)/{[(1+i)^n]-1}
A= (3,000,000*0.04)/[(1.04^40)-1]= $31,570.47
Answer:
Chartered Accountant or Certified public accountant.
Explanation:
Chartered accountant is a designation or degree provided to the Accounting professional across the world except in United states, they have another equivalent designation of Certified public accountant. This designation required knowledge on accounting, tax, auditing, etc. They need to qualify in a rigorous accounting examination. As a professional their responsibility is to create financial statement, filling or helping company to file or calculate tax and providing financial advice.
Answer:
<em>Incomplete question is "2. What journal entry should Johnson record to recognize bad debt expense for 2021? 3. Assume Johnson made no other adjustment of the allowance for uncollectible accounts during 2021. Determine the amount of accounts receivable written off during 2021 4. If Johnson instead used the direct write-off method, what would bad debt expense be for 2021?"</em>
1. Gross accounts Receivable = Allowance Account balance at beginning / 10%
= $30,000 / 10%
= $300,000
2. Year Account Title Debit Credit
2021 Bad debt expense $105,000
($500,000*10% + $55,000)
To Allowance for Doubtful Accounts $105,000
3. Accounts receivable written off = Beginning balance of Allowance Account - Ending Balance of Allowance account
= $30,000 - (- $50,000)
= $30,000 + $50,000
= $80,000
4. Bad debt expense for 2021 (direct write off method) = Amount written off = $80,000
If this is the whole problem:
<span>A trucking company is hired to deliver 125 lamps for $12 each. The company agrees to pay $45 for each lamp that is broken during transport. If the trucking company needs to receive a minimum payment of $1365 for the shipment to cover their expenses, find the maximum number of lamps they can afford to break during the trip.
My answer is 3 lamps.
125 lamps * 12 each = 1,500 total revenue
</span>
Minimum revenue: 1,365
1,500 - 1,365 = 135 excess from minimum revenue.
135 ÷ 45 charge of broken lamp = 3 lamps.
The company can afford to break a maximum of 3 lamps w/o falling below its minimum payment.