Answer: 88.89 or 89
Explanation: Futures contract refers to a legal binding which obligates a buyer and seller to transact about a commodity, good, security or services at a predetermined price but goods are delivered or paid for in the future.
Given the following ;
Portfolio value(p) = $20million
Portfolio Beta (b) = 1.2
Index price (i) = 1080
Multiplier = 250
Future value(A) = index price × multiplier
Future value(A) = 1080 × 250 = 270000
Number of contracts (N) = (portfolio value × portfolio Beta) ÷ future value
N = ($20,000,000×1.2)÷270000
N = 24000000 ÷×270000
N = 88.8888=88.89
N = 89 (NEAREST whole number)
Answer:
Sensory retailing.
Explanation:
If a gourmet cooking store encourages customers to sample fresh baked apple pie in order to encourage purchases of pie pans and rolling pins they are engaging in sensory retailing.
In marketing, sensory retailing can be defined as a strategic process which involves the creation of an atmosphere that attracts potential customers and has a positive influence or effect on them.
Generally, sensory retailing involves the process of appealing to the customer's taste, smell, sight, tactile, and olfactory senses, thus, affecting their perception, judgment and behavior positively.
<em>Hence, when properly designed, harnessed and applied, it boost purchasing behaviors, increases sales revenues, improve customer loyalty, and enhances good vibes or mood among end consumers</em>.
Answer: Option A which is the Dealership 0% financing option will be preferable if the Price of the car is less than the different of Loan monthly Payments minus Rebates.
Explanation:
OPTION 1
A buyer pays 60 monthly instalments and the interest rate is 0%. This tells us that there is no interest the value of the debt (Which is the price of 2003 Protege S hatchback) will not increase over the period of 60%, with this option time value of money is not considered.
Option 2
The buyer receives a Rebate of $3600 if the car is paid for in cash. The buyer qualifies for a loan at an effective rate of 7% per annum. The amount of a loan will be the Price of a 2003 Protege S Hatchback. Assuming the Loan will also ave a period of 60 months, The Total amount Payable over the period of 60 months equals Loan Monthly payments multiplied by 60 months. The buyer receives a rebate of $3600, therefore The Net Amount Payable for Option 2 financing is found by multiplying Loan monthly payments by 60 months then subtract the Cash Rebate received of $3600
Let us now compare the two options to find out how Large must the Car be for option A to be preferable.
Y = The Price of a 2003 Protege Hatch Back, Which also equals the amount of debt over a period of 60 years (option A has no interest)
Monthly Payments of a loan = P
number of Periods = 60 months
Debt in 60 months versus Loan payments multiplied by 60 months - rebate
Therefore Y ∠ P x 60 months - $3600
Option A which is the Dealership 0% financing option will be preferable if the Price of the car is less than the different of Loan monthly Payments minus Rebates.
Answer:
c. Debit Cash $745; credit Note Receivable $745.
Explanation:
It is very difficult to understand your question since it is typed in a very complex manner. I have attached a screen shot that contains the similar question, it helped me and will help others to understand the data given.
a. This entry has already been recorded in the company's accounts. It should be reconciled with the Bank Account.
b. A miscellaneous expense has been incurred but it was paid and not on credit.
c. Correct Entry. As you can see that a Note Receivable has been collected by bank from customer. So, we have to increase the Cash balance by debiting it and remove the receivables by crediting it.
d. Sales transaction is never a part of Bank Reconciliation.
e. $745 has been collected from customer and not paid to vendor. The amount paid is $1,730 which is already recorded in the Books.
Answer:
b. $1,500
Explanation:
The computation of the total amount of manufacturing overhead is shown below:
= Assembly department + Fabrication department
where,
Assembly department equals to
= $30 × 40 machine hours
= $1,200
Fabrication department would be
= $12 × 25 direct labor hour
= $300
So, the total manufacturing overhead would be
= $1,200 + $300
= $1,500