Answer: Po = Do(1+g)/Ke-g
Po = $3.10(1-0.109)/0.13 - (-0.109)
Po = $3.10(0.891)/0.13+0.109
Po = $3.10(0.891)/0.239
Po = $11.56
Explanation: The current market price of the stock equals the current dividend paid multiplied by 1+g divided by the excess of cost of equity over growth rate. The growth rate is negative in this case, thus, the growth rate would be deducted from 1. Moreso, the growth rate will be added to cost of equity since it is negative. Thus, the amount that the investor will be willing to pay is $11.56.
Answer: $721 Unfavorable
Explanation:
The following can be deduced from the question:
Actual hours = 3690 hours
Standard hours = 3620 hours
Standard rate per hour = ($14000 + $27200) / 4000
= $41200 / 4000
= $10.30 per hour
Therefore, the overall variable overhead efficiency variance for the month is calculated as:
= (Actual Hours - Standard Hours) × Standard rate per hour
= (3690 - 3620) × $10.30
= 70 × $10.30
= $721 Unfavorable
Answer:
$18.4 million
Explanation:
The computation of the net cash flows from financing activities is shown below:
Cash flows from financing activities
Issuance of the common stock $38.8 million
Less: Purchase of treasury stock -$20.4 million
Net cash flows provided from financing activities $18.4 million
The positive sign represents the inflow of cash and the negative sign shows the outflow of cash and the same is shown above
Answer:
Dr interest expense $7,000
Dr notes payable $7,238
Cr cash $14,238
Explanation:
The first task is to compute interest expense on the loan in year 1 which is shown below:
interest expense=$100,000*7%
interest expense=$7,000
Principal repayment=repayment-interest repayment
Principal repayment=$14,238-$7,000=$7,238
The double entries are to debit interest expense and notes payable with $7,000 and $7,238 respectively while cash is credited with $14,238 as an outflow of cash.
Answer:
Explanation:
A journal entry is an accounting record of the business day to day activities in the accounting books of that particular business. An appropriately recorded journal entry comprise of the amounts to be debited and credited, correct date, the description of the transaction and a distinctive reference number.
The solution diagram to the question can be seen in the image below