Answer:
c. A budget based on 49,000 units
Explanation:
Static budget is for 45,000 units,
Further with the information budget prepared with closest activity level, is the budget for 49,000 units as actual production is 50,000 units,
Therefore the actual comparison and analysis shall be based on this budget of 49,000 units as this is relatively most accurate and near by cost for each units produced.
Correct option is
c. A budget based on 49,000 units
Answer:
% change decrease is = 1.2 %
Explanation:
given data
assets = $100 million
average duration = 3 years
liabilities = $90 million
average duration = 3 years
interest rates= 4% increase
to find out
percentage decrease in First National Bank's net worth relative to the total original asset value
solution
change in assets value is
change in assets value = $100 million × 4% × 3 year = $1200 million
change in liability value is
change in assets value = $90 million × 4% × 3 year = $1080 million
change in net worth = $1200 - $1080 = $120 million
so % change is =
% change decrease is = 1.2 %
Answer:
The only two jobs that deal with natural resources are:
- oil rig driller
- wind turbine engineer
Oil rig drillers work in the ocean completely surrounded by water, or maybe other oil rigs but they are never too close.
Wind turbine engineers work on open spaces, surrounded by very few things other than wind turbines. Wind turbines are HUGE and they are usually located on very isolated places.
Answer:
a. $58,000
b. $6,752
c. $9,000
Explanation:
a. The computation of taxable income is shown below:-
Taxable income = Salary - Short term capital loss + Cash Prize - Greater of Standard or itemized deduction for year 2018 (assumed)
= $80,000 - $2,000 + $4,000 - $24,000
= $58,000
b. The computation of tax liability is shown below:-
Tax liability (Surviving spouse) = ($1,940) + ($58,000 - $19,400) × 12%
= $1,940 + $38,600 × 12%
= $1,940 + $4,632
= $6,572
c. The calculation of Charlotte's child and dependent tax credit is given below:-
= ($2,000 × 4) + ($500 × 2)
= $8,000 + $1,000
= $9,000
Answer:
$296 million
Explanation:
Data provided in the question:
Expenses of the bank = $222 million
Efficiency ratio of the bank = 75%
Now,
The Efficiency ratio is given using the formula as:
Efficiency ratio = 
thus,
Revenue = 
on substituting the respective values, we get
Revenue = 
or
Revenue = 
or
Revenue = $296 million
Hence, the revenue for the bank is $296 million