answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ugo [173]
2 years ago
15

The management of Brinkley Corporation is interested in using simulation to estimate the profit per unit for a new product. The

selling price for the product will be $45 per unit. Probability distributions for the purchase cost, the labor cost, and the transportation cost are estimated as follows: Procurement Cost ($) ProbabilityLabor Cost ($) ProbabilityTransportation Cost ($) Probability 100.25200.1030.75 110.45220.2550.25 120.30240.35 250.30
a. Compute profit per unit for the base-case, worst-case, and best-case scenarios.


b. Construct a simulation model to estimate the mean profit per unit.


c. Why is the simulation approach to risk analysis preferable to generating a variety of what-if scenarios?


d. Management believes the project may not be sustainable if the profit per unit is less than $5. Use simulation to estimate the probability the profit per unit will be less than $5.

Business
2 answers:
OleMash [197]2 years ago
8 0

Answer:

(a) : Profit = Selling price -purchase cost - labour cost -transportation cost

Profit per unit for the base-case = 45 - 11 - 24 - 3 = $ 7 / unit

Profit per unit for the worst-case = 45 - 12 - 25 - 5 = $ 3/ unit

Profit per unit for the best-case = 45 - 10 - 20 - 3 = $ 12 / unit

b) based on simulation model mean profit = 45 - 11 - 24 - 5 = $ 5/ unit and 45 - 10 - 25 - 3 = $ 7 / unit

(c) : Simulation approach will provide a distribution of the profit per unit values. By calculating percentage of simulation trials provide us profit in what-if scenario.

d)  As evaluated above, based on simulation model, minimum profit is $ 5/ unit. Hence management's belief of non-sustainability of project is right. Less than $ 5 / unit profit scenario is unacceptably low.

Explanation:

simulaton model for b is in the attachment below.

meriva2 years ago
6 0

Answer:

Explanation:

the file attached shows all the solutions for the problem.

Download docx
You might be interested in
Do you believe initiative is an important quality? Defend your answer.
Olegator [25]

Initiative is an important quality because it proves that you want to do your job or task successfully and independently. Lack of initiative shows laziness and/or low confidence in one's skills.

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
The Valenti Company uses flexible budgeting for cost control. Valenti produced 10,800 units of product during October, incurring
Alex Ar [27]

Answer:

$500 favorable

Explanation:

Given;

Number of units produced  = 10,800 units

Actual indirect material costs = $13,000

Reflected indirect material costs for 144,000 units  = $180,000

Now,

Per unit reflected indirect material costs = $180,000 ÷ 144,000

= $1.25 per unit

Therefore,

Budgeted indirect material cost for actual units produced

= $1.25 × 10,800

= $13,500

since,

the budgeted cost for indirect material cost for actual units produced is more than the actual indirect material cost, therefore

the indirect material costs in October is favorable

amount = Budgeted cost - Actual cost

= $13,500 - $13,000 = $500 favorable

5 0
2 years ago
Which of the following is a distinct advantage of exporting? A. Absolute control over operations in the foreign nation B. It may
victus00 [196]

Answer: B. It may help a firm achieve experience curve and location economies

Explanation: Exporting is defined as the act of conveying or sending commodities abroad or to another country, in the course of commerce. Exporting provides a distinct advantage to firms in that it helps them achieve experience curve (which posits that the more experience a business has in the production of product, the lower its costs in producing the product) and location economies (the production of a good or product under the most optimum settings that confers an added advantage in cost of productions over their competitors).

7 0
2 years ago
A 3-year insurance policy costing $1,164 is taken out november 1, 1995. the property was sold on may 15, 1996, and the day of cl
Debora [2.8K]

To solve: If we assume there are 30 days in the month then the policy was held by the original owner from November 1st – May 15th which is 195 days. Assuming there are 30 days in the month there are 360 days in the year and that is equal to 1,080 for the insurance policy. If we divide the price of the policy, $1,164 by the amount of days the policy will be held for 1,080 then the policy is worth $1.08 a day. Next, take the amount of days the original owner held the policy and multiply it by the amount per day the policy costs (195)($1.08) = $210.60 Then, we need to subtract $210.60 from the full cost of the policy ($1,164 - $210.60) = $953.40 The buyer should pay the seller $953.40 at closing.

7 0
2 years ago
Barry Cuda currently has $35,000 in his Roth IRA which has been earning 7%. Barry is planning on depositing $5500 annually for t
ki77a [65]

Answer:

Total worth of worth of investment= $1,622,099.14  

Explanation:

<em>The total amount available in his account would be determined as follows:</em>

<em>The value of the existing current amount in 40 years time</em>

FV =  PV × (1+r)^ n

FV- future value

PV- current amount in account

r- interest rate

n- number of years

FV =  35,000 × (1.07)^(40=

FV=  524,106.02  

The value of the new annual deposit of 5,500 in 40 years time

This represents an annuity. An annuity is series of constant but equal amount  occurring for a certain number of years .

FV= A×( (1+r) -1)/r

FV - future value

R - interests rate

n- number of years

A- annual deposit

FV = 5,500 × ((1+0.07)^40 -1)/0.07

FV=  1,097,993.12  

Total worth of worth of investment

=   524,106.02   + 1,097,993.12  = 1,622,099.14  

Total worth of worth of investment= $1,622,099.14  

3 0
1 year ago
Other questions:
  • Mark is selling gourmet apples at a price of ​$3 per pound. ​ currently, he sells 150 pounds of apples per week. this​ week, mar
    13·2 answers
  • The owner of a store that sells fine-quality fabrics for home seamstresses bemoans the fact that few young women know how to do
    11·1 answer
  • Yogen Früz is a successful chain of frozen yogurt shops originating in Canada. Archeology Investments has an agreement with the
    15·1 answer
  • Wright Company sells merchandise with a one-year warranty. In the current year, sales consisted of 2,000 units. It is estimated
    8·1 answer
  • Jipmor, an interior décor store in the city of Jeswayde, manufactures designer white oak furniture. Jipmor is highly dependent o
    9·2 answers
  • Suppose the following two events occur at the same time: the Chicago Cubs win the World Series, and the workers who make Cubs me
    12·1 answer
  • Sunland Company had $186,200 of net income in 2019 when the selling price per unit was $150, the variable costs per unit were $9
    15·1 answer
  • The following transactions occurred during the month of June 2021 for the Stridewell Corporation. The company owns and operates
    10·1 answer
  • On January 1, 2021, Avondale Lumber adopted the dollar-value LIFO inventory method. The inventory value for its one inventory po
    14·1 answer
  • True or False: There is a government mandated outline that you must use for a business plan.
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!