The probability is 40%. You have a 40 people out of 100 that are male and gave favourable responses.
Answer:
C = 11,420.7405
Explanation:
Loan for 37,000 at 9% in four annual payment
We have to calculate the cuota of an annuity

where rate = 0.09
time = 4
and present value is the 37,000 we receive today

C = 11,420.7405
Answer:
A. 16
B. 57.14
Explanation:
forging presses = 20
setup time = 3 hours
Time required to produce 1 batch = 600 *45 s = 7.5 hours
total workforce = 7 in all;
a. no of forged parts produced in a month ;
total time required to produce 1 forged part = 3 + 7.5 = 10.5 hours;
working hours a day = 8 ;
total no of working days = 21/month;
total no of batches produced n= 21*8/10.5;
n = 16;
so no of parts = 16 * 600 = 9600;
b. labor productivity P= parts /work hour;
P = 9600/21*8 = 57.14
Answer:
E. We can't be sure how the project is going
Explanation:
This numbers alone are not sufficient information to evaluate the project.
We could be spending less because we saved cash in a part of the project, because there are unpaid expenses which are not due yet. There could a series of factor involving this difference. This is only saying the project has available from their original budget 5,000 more dollars. It could spend this without incurring in additional cash spending. Going beyond this will require some kind of approval from the managers.
<u></u>
<u>Resuming:</u> the only conclusion from this, is that the project has available 5,000 dollars to spend if necessary. We cannot know if the project is going well or not.
Answer:
The correct answer is C
Explanation:
Demand is a principle of economic, which means a consumer or a customer desire to purchase or bought the services or goods and willingness to pay the price for a particular item or goods or services.
When the demand is overfull or immensely full, it means or states that the more number of customers would buy or purchase the product rather than being satisfied.
When the demand is overfull, it examples are rice, food and wheat.